Kupujesz używany samochód? Sprawdź, czy ma ważne OC!

i

Autor: AdobeStock

Kupujesz używany samochód? Sprawdź, czy ma ważne OC!

2022-08-09 15:50

Przezorność to ważna cecha – pozwala nam unikać niemiłych zaskoczeń. Nie inaczej jest w przypadku, gdy kupujemy używany samochód. Problemy z dostępnością nowych aut, wywołane przez pandemię i aktualnym kryzysem, który jest skutkiem wojny w Ukrainie sprawiły, że zainteresowanie autami używanymi wzrasta. Jak więc kupić taki samochód bezpiecznie, z aktualną polisą OC?

Dlaczego powinno się sprawdzić ważność OC kupowanego auta?

Jazda samochodem niemającym ważnej polisy OC to murowane kłopoty. Kupując samochód osobowy bez aktualnego OC, narażamy się na mandat w wysokości od 1200 (do 3 dni bez ubezpieczenia), aż do 6020 złotych (dłużej niż 14 dni bez OC). Instytucją kontrolującą wypełnienie ustawowego obowiązku i mogącą nałożyć na właściciela opłaty karne jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Znacznie poważniejsze konsekwencje czekają kierowców, którzy spowodują wypadek, jadąc nieubezpieczonym autem. Osoby poszkodowane w kolizjach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców mają wprawdzie prawo do odszkodowania z UFG. Rzecz w tym, że następnie Fundusz występuje do właściciela pojazdu o zwrot wypłaconej poszkodowanemu sumy. Często są to bardzo wysokie kwoty, liczone niekiedy w dziesiątkach tysięcy złotych. Wszystko zależy    od rodzaju uszkodzeń i cen części dla danej marki. Ale to nie koniec kłopotów. Jeśli w wyniku spowodowanego wypadku ucierpią osoby trzecie, trzeba się także liczyć z koniecznością pokrycia z własnej kieszeni kosztów renty wypłacanej poszkodowanemu (czasem nawet dożywotnio).

Gdy nie jesteś sprawcą wypadku i nie wezwiesz policji, o nieważności OC możesz dowiedzieć się, dopiero zgłaszając szkodę. Wówczas problem może stać się jeszcze poważniejszy. Dlatego, najlepiej od razu upewnić się, czy OC danego pojazdu jest aktualne.

Jak przed zakupem sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie? 

Na pewno nie musisz już wypełniać mnóstwa wniosków i stać w kolejce w urzędach. Wystarczy dostęp do internetu, a ten umożliwia każdy smartfon. Warto więc wejść na stronę www.ufg.pl i wpisać numer rejestracyjny lub VIN kupowanego auta, by w łatwy sposób dowiedzieć się, czy jest ono ubezpieczone. Inna strona to www.historiapojazdu.gov.pl – tu trzeba podać numer VIN, numer rejestracyjny, a także datę pierwszej rejestracji. Kolejny sposób na sprawdzenie, czy pojazd posiada OC to zainstalowanie aplikacji „UFG Kup Auto”, dostępnej na Androida i funkcjonującej podobnie do wspomnianych wcześniej stron.

Jak sprawdzić OC sprawcy stłuczki?

A co, gdy nie masz dostępu do komputera, a jesteś poszkodowanym w wypadku lub innym zdarzeniu drogowym? Jak sprawdzić, czy auto sprawcy ma aktualne obowiązkowe ubezpieczenie? Tu doskonale sprawdzi się aplikacja „na Wypadek”, którą warto mieć zainstalowaną w swoim telefonie. Gdy w trasie przydarzy Ci się stłuczka, możesz szybko sprawdzić dane dotyczące ubezpieczenia sprawcy, a nawet wypełnisz za jej pomocą zgłoszenie szkody, gdyż ma ona wbudowany szablon takiego dokumentu.

Wiesz już, jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu, gdy zastanawiasz się nad jego kupnem oraz wtedy, gdy jesteś poszkodowany w stłuczce lub wypadku. Wiedza ta może przydać się Tobie lub Twoim bliskim w każdej chwili. Nawet w przypadku zarysowania auta na parkingu, czy też najechania na tył Twojego auta. W takich sytuacjach najczęściej nie wzywa się policji, a kierowcy wymieniają się tylko informacjami.

Jak i gdzie wykupić polisę?

Znakomitą propozycją jest oferowane przez LINK4 OC z Programem Pomocy i Assistance Opony, uznane przez ekspertów za najlepsze na polskim rynku. W niezależnym rankingu ubezpieczycieli na rok 2022 przygotowanym przez „Gazetę Bankową” LINK4 zajął pierwsze miejsce, a to dzięki szerokiej ochronie dodatkowej zapewnionej klientom w ramach pakietu OC. Możemy dzięki niemu liczyć na pomoc drogową w około 30 minut od zgłoszenia, a jeśli koszt naprawy nie przekracza 200 zł, w razie stłuczki otrzymamy pomoc techniczną na miejscu. Program Pomocy obejmuje również holowanie do 100 km, a także auto zastępcze na 3 dni w razie wypadku lub kradzieży. Co więcej, możemy też liczyć na konkretne wsparcie przy uszkodzeniach opon i awarii akumulatora.

Na stronie internetowej www.link4.pl dostępny jest kalkulator, który intuicyjnie prowadzi użytkownika przez poszczególne warianty ubezpieczenia i w 60 sekund wyliczy całkowity koszt polisy. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem.

Więcej informacji, w tym wszystkie limity i ograniczenia, znajdziemy w OWU na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z Grupą PZU.