Las jest ważny dla każdego z nas

2021-09-24 0:00
Las jest ważny dla każdego z nas
Autor: materiały prasowe

Nie wyobrażamy sobie życia bez lasu – drzew, zwierząt, wspólnych wyjazdów na grzyby czy jagody. Las nas otacza nie tylko w czasie wypraw za miasto, jest wszechobecny w każdym domu. Jak to możliwe? W naszym otoczeniu jest wiele przedmiotów wykonanych z drewna.

Już od najmłodszych lat korzystamy z produktów pochodzących z lasu. To na papierze dzieci rysują portrety rodziców i uczą się stawiać pierwsze litery. Na kartkach są wydrukowane fantastyczne powieści, które im czytamy. Na drewnianych podłogach maluchy stawiają pierwsze kroki i wznoszą budowle z drewnianych klocków. Lubią chować się w szafie, która kiedyś była sosną czy dębem, a w czasie rodzinnych uroczystości siadamy przy drewnianym stole. By jednak przedmioty te trafiły do naszych domów, muszą zostać wyprodukowane. Las to także miejsce pracy wielu osób. Łącznie firmy związane z sektorem leśno-drzewnym dają utrzymanie ok. 460 tys. ludziom, a roczna wartość tej gałęzi gospodarki przekracza 160 mld zł.

Wiele osób pracuje w zakładach usług leśnych – firmach, które zajmują się sadzeniem drzew, pielęgnacją lasu i pozyskiwaniem drewna. Najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne prace wykonują coraz częściej z użyciem nowoczesnych maszyn. Jednak las nadal wymaga tradycyjnej pracy rąk. W sumie na obszarze równym jednej trzeciej powierzchni Polski bezpośrednio w lesie pracuje ok. 100 tys. osób.

Leśno-drzewne gałęzie gospodarki stanowią ok. 2,3 proc. polskiego PKB. A to już niebagatelne liczby. Las jest więc dla sporej części polskiej gospodarki kołem zamachowym, wprawiającym w ruch wiele następnych trybów i trybików. Polskie meblarstwo ma wiodącą pozycję na europejskich i światowych rynkach. Gospodarcze tętno lasu daje napęd także przemysłowi celulozowemu, fabrykom płyt czy dużym tartakom. Od lasu zaczyna się też sukces tysięcy rodzinnych firm: warsztatów stolarskich, zespołów cieśli wznoszących drewniane konstrukcje, lutników czy producentów zabawek.

Mimo że cały czas korzystamy z lasu i jego produktów, to nie grozi nam ani naszym dzieciom, że w przyszłości zabraknie drewna. Obecnie w Polsce nie pozyskuje się więcej drewna, niż las jest w stanie odtworzyć. To kwintesencja zrównoważonego użytkowania zielonych zasobów Polski. Wszystkie informacje o każdym fragmencie lasu są zapisane w planie urządzenia lasu, sporządzanym raz na 10 lat.

Nim powstanie plan, las jest dokładnie opisywany i dzielony na jednorodne fragmenty, by dobrać metody działania najbardziej odpowiednie do wieku drzew, ich gatunków i siedlisk, na których rosną. Drzewa w lesie są mierzone, dzięki czemu wiadomo, jaką ilość drewna można pozyskać w konkretnym miejscu. Wszystko po to, by jednocześnie zapewnić gospodarce surowiec i nie naruszyć panującej w lesie równowagi i trwałości.

Plan jest więc podporządkowany dobru lasu, dlatego w polskich warunkach pozyskanie drewna nie sposób nazwać komercyjnym. Gdyby takie było, w okresach koniunktury by rosło, a hamowało wraz z recesją. Tymczasem jest ono stabilne, co gwarantuje zachowanie trwałości lasu i przewidywalne ramy działania dla firm drzewnych oraz służy przyrodzie. Plan powstaje przy współudziale społeczeństwa – podczas konsultacji każdy może zgłosić do niego uwagi.

Las jest ważny dla każdego z nas
Autor: materiały prasowe

Dla lasu, dla ludzi

To kampania edukacyjna Lasów Państwowych, która ma pokazać, jak leśnicy w swojej pracy łączą dbanie o trwałość lasu jako niezwykle złożonego ekosystemu, oczekiwania ludzi oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju. Razem z ambasadorami kampanii: Mają Włoszczowską, mistrzynią kolarstwa górskiego, dr. Andrzejem Kruszewiczem, przyrodnikiem i dyrektorem warszawskiego zoo, oraz Sebastianem Karpielem- -Bułecką, muzykiem i architektem, przygotowali cykle filmów, podcasty oraz konkurs fotograficzny, które pozwolą lepiej poznać zależności rządzące lasami, a dla dzieci gry i audiobajkę, które połączą dobrą zabawę z edukacją.

PARTNEREM MATERIAŁU SĄ

Lasy Państwowe
Autor: materiały prasowe Link: dlalasudlaludzi.pl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE