Nowa zieleń ozdobi plac Sejmu Śląskiego w Katowicach

2021-10-27 0:00

Placu Sejmu Śląskiego stanie się kolejnym po ul. Dworcowej i Warszawskiej miejscem, gdzie w miejsce betonu pojawi się zupełnie nowa zieleń. Zieleń pojawi się również wzdłuż alei Korfantego, na odcinku od ronda gen. Ziętka do ul. Moniuszki

- Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, a tereny zielone to blisko połowa powierzchni Katowic. Oczywiście nie oznacza to, że zieleni w przestrzeni miejskiej nie może być jeszcze więcej. Dlatego proponujemy odbetonowanie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach – placu Sejmu Śląskiego i alei Korfantego w ścisłym Śródmieściu. Oba pomysły są śmiałe i z pewnością wpłyną na wizerunek centrum miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Drzewa wokół pomnika Wojciecha Korfantego

Koncepcja zagospodarowania zielenią Placu Sejmu Śląskiego zakłada likwidację wszystkich obecnie istniejących miejsc parkingowych wokół pomnika Wojciecha Korfantego, a także usunięcie asfaltu pomiędzy placem, a przystankiem autobusowym na ul. Jagiellońskiej.  W ich miejsce zostanie posadzonych od 35 do 40 dużych drzew.

Jednym z ciekawszych elementów koncepcji jest obniżenie terenu pomiędzy pomnikiem, a ul. Jagiellońską, który stanie się naturalną niecką zbierającą wodę deszczową z dużych i nawalnych opadów. Zgromadzona w ten sposób deszczówka będzie stopniowo rozsączona bezpośrednio do gruntu, a nie do systemu kanalizacji miejskiej. W samej niecce mają się pojawić rośliny odporne na okresowe zalewanie. Takie rozwiązanie to sposób na walkę z miejskimi wyspami ciepła.

Planuje się, że do końca 2022 roku na podstawie istniejącej koncepcji powstanie projekt nowego zagospodarowania placu Sejmu Śląskiego, a sama realizacja rozpocznie się w 2023 roku.

Zieleń wzdłuż alei Korfantego

- Tutaj przewidujemy zwężenie ulicy i stworzenie szerokiego pasa zieleni z ponad 50 drzewami. Niedawno zmieniła się organizacja ruchu na katowickim rondzie, a teraz idziemy krok dalej i zmieniamy nie tylko organizację ruchu wzdłuż Korfantego, ale także jej wygląd. Ograniczamy przestrzeń dla samochodów, a w jej miejsce oferujemy zielone rozwiązania – dodaje prezydent.

Część nawierzchni ulicy zostanie usunięta, a w jej miejsce pojawią się pasy zieleni, na których posadzonych zostanie 56 drzew oraz krzewy. W pierwszej kolejności zieleń pojawi się  po zachodniej stronie al. Korfantego – prace rozpoczęły się na przełomie września i października, ta część będzie gotowa jeszcze w tym roku. W następnym etapie prace prowadzone będą po stronie wschodniej, a całość ma być gotowa wiosną 2022 roku.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST MIASTO KATOWICE

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE