Pacjent w Badaniach Klinicznych

2021-09-20 0:00
Pacjent w Badaniach Klinicznych
Autor: Shutterstock

Pacjenci coraz częściej poszukują informacji na temat badań klinicznych.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest realizacja przez Agencję Badań Medycznych projektu Pacjent w badaniach klinicznych (https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/) (https://www.facebook.com/pacjentwbadaniach). Jest to serwis o charakterze edukacyjnym, skierowany do pacjentów oraz ich rodzin, mający na celu dostarczenie rzetelnej, obiektywnej i łatwej do zrozumienia wiedzy w obszarze badań klinicznych. Równocześnie poprzez dostarczenie obiektywnych informacji, twórcy serwisu obalają wiele mitów na temat badań klinicznych istniejących w społeczeństwie.

Treści zamieszczone na stronie zostały uporządkowane oraz przeredagowane tak, by były bardziej czytelne i zrozumiałe dla osób, które z tematyką badań klinicznych spotykają się pierwszy raz. Na stronie serwisu pacjentwbadaniach.abm.gov.pl znajduje się szerokie repozytorium wiedzy w obszarze badań klinicznych. Można uzyskać główne informacje związane z zasadami prowadzenia badań klinicznych, sposobu kwalifikacji pacjentów do badań klinicznych, jak również ich przebiegu. Umieszczane są, także wskazówki dotyczące rozmowy z lekarzem-badaczem przed podpisaniem świadomej zgody na udział w badaniu.

W ciągły rozwój serwisu cały czas zaangażowany jest zespół składający się z instytucji publicznych i prywatnych – Agencja Badań Medycznych, Fundacja Urszuli Jaworskiej, Stowarzyszenie Na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce GCPpl, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Polski Związek Pracodawców Firm Prowadzących Badania Kliniczne na Zlecenie POLCRO, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, Naczelna Izba Aptekarska. Patronami projektu są Rzecznik Praw Pacjenta oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a współorganizatorem jest Ministerstwo Zdrowia.

Ważną rolę odgrywają także historie pacjentów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z uczestnictwem w badaniach klinicznych. Poruszające historie pacjentów prezentują ich wrażenia oraz doświadczenia związane z udziałem w różnych typach badań klinicznych. W każdej z tych historii badania kliniczne dały uczestnikom nadzieję oraz szansę na polepszenie stanu zdrowia, a nawet nowe, lepsze życie.

Więcej informacji: https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/, https://www.facebook.com/pacjentwbadaniach

pacjent
Autor: materiały prasowe Link: pacjentwbadaniach.abm.gov.pl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE