Pięć sposobów na przykre niespodzianki w lesie zdjęcie otwierające

i

Autor: Krzysztof Sokal

Pięć sposobów na przykre niespodzianki w lesie

2022-05-27 13:39

Sezon na wyprawy do lasu twa. By czuć się w nim nie tylko przyjemnie, ale i bezpiecznie, warto wiedzieć, co zrobić, gdy z za drzewa wyjrzy dzik lub wilk, na drodze pojawi się żmija, czy przytrafi się „złapanie” kleszcza. Podpowiadamy, jak się zachować, gdy w lesie spotka nas nietypowa sytuacja.

1. Uwaga na kleszcze!

To właśnie wiosną i latem te pajęczaki są szczególnie aktywne. Gdy ukąsi nas kleszcz, trzeba go jak najszybciej usunąć z ciała. To prosty      i bezbolesny zabieg, który nie wymaga pomocy lekarza. Powszechnie są dostępne rozmaite przedmioty ułatwiające usunięcie kleszcza        ze skóry. Najlepiej delikatnie chwycić go pęsetą za głowę (nigdy            za tułów) i powoli, lecz stanowczo wyciągnąć w górę. Rankę należy przemyć środkiem odkażającym, a ręce umyć wodą z mydłem.

Lepiej jednak zabezpieczyć się przed kleszczami. Pomoże w tym odpowiednie ubranie. Najbezpieczniej założyć długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami. Lepsze są jasne stroje, bo na nich pajęczak jest bardziej widoczny. Wskazane są również wysokie buty i nakrycie głowy. Profilaktycznie warto kupić w aptece odpowiedni preparat odstraszający kleszcze i popsikać nim ubranie.

Pięć sposobów na przykre niespodzianki w lesie 2

i

Autor: Shutterstock

2. Gdy ukąsi żmija, trzeba zachować spokój

Panika i strach u ukąszonego powoduje wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie. Warto unieruchomić ukąszoną kończynę, aby spowolnić rozchodzenie się trucizny. Bardzo ważne, aby nie wysysać jadu i nie nacinać miejsca ukąszenia, to tylko może zaszkodzić! Możliwie szybko trzeba zgłosić się do lekarza, który zapewne poda surowicę. Ukąszenie przez żmiję rzadko kończy się śmiercią, jednak jego skutki są nieprzyjemne. Ukąszenia przez żmiję można uniknąć. Gdy żmija próbuje odstraszyć potencjalnego napastnika zwija ciało, unosi głowę i głośno syczy. Należy wtedy zachować dystans co najmniej jednego metra, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie drażnić jej. Wtedy żmija nie zaatakuje,          a człowiek spokojnie wycofa się i uniknie ugryzienia.

Pięć sposobów na przykre niespodzianki w lesie 3

i

Autor: Shutterstock

3. Kto spotyka w lesie dzika…

Las jest domem dzikich zwierząt. Dzikie to znaczy nieoswojone, nieprzyzwyczajone do obecności człowieka. Nigdy nie wiemy, jak zachowa się takie zwierzę, dlatego trzeba zachować ostrożność - jak najszybciej oddalić na bezpieczną odległość. Leśne zwierzęta najczęściej same unikają spotkania z ludźmi. Bywają nieprzewidywalne w czasie godów, podobnie może być, gdy zaskoczymy matkę z młodymi w sytuacji, gdy nie może szybko uciec. Jak zmniejszyć szansę na spotkanie z dzikimi zwierzętami? Zwierzęta leśne mają znakomity węch i z dużej odległości wyczuwają nasz zapach. Szczególnie przykre są dla nich nasze dezodoranty, perfumy i mydła. Dla własnego zatem bezpieczeństwa dbajmy o higienę, ale nie przesadzajmy                          z kosmetykami, gdy planujemy wyprawę do lasu.

4. W czasie pożaru nie próbujmy być bohaterami

Obowiązkowo reagujemy jak najszybciej. Wprawdzie małe zarzewie ognia może czasem ugasić jedna osoba, ale gdy pożar się rozprzestrzenia, nawet nie próbujmy tłumić go samodzielnie. Wystarczy, że zostaniemy bohaterami, jeśli szybko wezwiemy straż pożarną. Zawiadamiając o pożarze, należy podać swoje imię                    i nazwisko, wyjaśnić możliwie najdokładniej, gdzie się las pali                i rozłączyć się po otrzymaniu informacji, że zgłoszenie zostało przyjęte. Powinniśmy też powiadomić najbliższe nadleśnictwo. Zadbajmy            o własne bezpieczeństwo w czasie pożaru – zmykajmy jak najszybciej, by drogi ucieczki nie odciął nam ogień!

5. Nie lekceważmy burzy w lesie

Burzy często towarzyszy silny wiatr, który może łamać gałęzie i powalać drzewa. To bardzo niebezpieczne, warto więc wtedy schronić się            w młodniku, a nie pod starodrzewem. W trakcie wyładowań atmosferycznych trzeba natychmiast wyłączyć urządzenia antenowe (radio, telefon komórkowy). Jeśli jesteśmy powyżej górnej granicy lasu, najlepiej usiąść ze złożonymi razem i podciągniętymi pod siebie stopami na plecaku lub luźnym kamieniu, odpowiednio dużym, leżącym na trawie z dala od sąsiednich skał. Nie wolno opierać się plecami o skały. Na dłuższej wycieczce zawsze przyda się nieprzemakalna kurtka.

Partnerem materiału są

Lasy Państwowe

i

Autor: materiały prasowe Link: https://www.lasy.gov.pl/pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki