Podręcznikowe śledztwo

i

Autor: Materiały prasowe

„Zawsze na służbie”

Podręcznikowe śledztwo

2022-08-12 0:05

Zaginięcie milicjanta, śledztwo prowadzone w tajemnicy, brawurowa akcja poszukiwawcza i jeden malutki szczegół… Dokument „Zawsze na służbie" opowiada o dochodzeniu, które trafiło na karty milicyjnego podręcznika, a jego zaskakujący przebieg do dziś jest w pamięci uczestników tych wydarzeń. Premiera dwuczęściowego programu dokumentalnego „Zawsze na służbie” już 13 i 14 sierpnia o 22:00 na CBS Reality.

Lubawa, województwo olsztyńskie. Jest niedzielny wieczór, 8 lipca 1979 roku. Milicjanci patrolowi Bogdan P. i Tadeusz K. właśnie zakończyli wieczorną służbę. Kilka zgłoszeń, drobne awantury w trakcie wieczornej zabawy. Nic, co odbiegałoby od normy. Noc jest deszczowa, po północy Bogdan udaje się do domu swoim samochodem, a Tadeusz czeka na komisariacie, aż przestanie padać. Około godziny 1:00 zdaje broń, zakłada milicyjny płaszcz, wsiada na służbowy motocykl i odjeżdża w stronę domu.

Podręcznikowe śledztwo

i

Autor: Materiały prasowe

Nazajutrz do komendy w Lubawie trafia zgłoszenie dotyczące włamania do pobliskiego CPN-u. Milicjanci ruszają do pracy nad sprawą i początkowo nikt nie zauważa, że Tadeusz nie pojawił się na służbie. Godziny mijają, a mężczyzny nadal nie ma. Okazuje się, że w nocy nie dotarł do domu. Po prostu zniknął bez śladu. Sprawa robi się poważna, więc informacja o niej trafia do Komendy Wojewódzkiej MO w Olsztynie, a do Lubawy zostają wysłani milicjanci z sąsiednich miast. Przeszukują teren centymetr po centymetrze, wspomagani przez milicyjny helikopter, co dla mieszkańców miasteczka jest wielką sensacją. Jednak działania nie przynoszą skutku…

Podręcznikowe śledztwo

i

Autor: Materiały prasowe

Kilka dni później, w miejscowości Ornowo położonej 25 kilometrów od Lubawy, dwóch nastoletnich kajakarzy pływających po jeziorze Morliny (Ornowskie) zauważa dziwny kształt unoszący się na wodzie w przybrzeżnych trzcinach. Podpływają bliżej, a ich oczom ukazuje się ciało mężczyzny w mundurze milicyjnym.

Od tego momentu śledztwo dotyczące zaginięcia Tadeusza K. nabiera nowego znaczenia, a dzięki niepozornemu dowodowi doczeka się zaskakującego zakończenia. Po latach trafi ono do milicyjnych podręczników jako wzorcowo prowadzone dochodzenie.

Podręcznikowe śledztwo

i

Autor: Materiały prasowe

Twórcy dokumentu po raz pierwszy odtwarzają krok po kroku przebieg śledztwa tak zaskakującego, że do dziś jest w pamięci jego uczestników. Świadkowie wydarzeń, w tym emerytowani milicjanci, zabierają widzów w miejsca, w których 40 lat temu rozegrał się dramat. Opowiadają o swoich przeżyciach, krok po kroku odtwarzają wydarzenia – i dostają możliwość poznania szczegółów, których wcześniej nie znali... Twórcy programu docierają do informacji, do których wcześniej dostęp mieli tylko nieliczni i pokazują, że nawet niewielki ślad może mieć ogromne znaczenie.

Podręcznikowe śledztwo

i

Autor: Materiały prasowe

Premiera dwuczęściowego programu dokumentalnego „Zawsze na służbie” już 13 i 14 sierpnia o 22:00 na CBS Reality.