Policjanci zlikwidowali dwie olbrzymie fabryki papierosów

2020-08-04 22:58 Andrzej Woźniak
Przestępcy zarabiali krocie na tytoniowym biznesie
Autor: Policja Producenci nielegalnych papierosów trafili za kraty

Szok! 11 ton tytoniu i milion papierosów zabezpieczyli policjanci z mazowieckiego i lubelskiego CBŚP w dwóch nielegalnych wytwórniach. Na procederze tym skarb Państwa mógł stracić ponad 16 mln. Ośmiu przestępców trafiło już za kraty.

Pierwszą akcję przeprowadzili policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji w Lublinie wspólnie z Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym.  Działania odbyły się na terenie powiatu piaseczyńskiego. W trakcie akcji funkcjonariusze przeszukali 4 obiekty i zatrzymali 8 mężczyzn w wieku od 25 do 50 lat, w tym 6 obywateli Ukrainy.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła działać od czerwca i w tym czasie nielegalnie wyprodukowała nawet 6 mln papierosów, które następnie mogły być wprowadzane do obrotu na terenie Polski pod szyldem dwóch znanych zagranicznych marek tytoniowych. Gdyby zabezpieczone wyroby tytoniowe trafiły na rynek Skarb Państwa mógłby stracić co najmniej 6,7 mln zł.

Druga akcja  CBŚP  z Warszawy została przeprowadzona na terenie powiatu pułtuskiego. Tam w jednej z hal magazynowych ukryta była fabryka papierosów. Zabezpieczono blisko 10 ton krajanki tytoniowej, ok. 15 ton półproduktów oraz tonę opakowań do papierosów. Śledczy szacują, że przejęte maszyny mogły produkować milion sztuk papierosów dziennie. Wartość zabezpieczonej krajanki tytoniowej to ponad 6,5 mln zł.

Najnowsze