Polski Ład. Sprawdź, ile zyskasz

2022-01-24 0:05
Polski Ład. Sprawdź ile zyskasz
Autor: Shutterstock

Więcej pieniędzy na rękę lub neutralność reformy dla zarabiających nawet do 12 800 zł brutto miesięcznie! O Polskim Ładzie słyszeli już niemal wszyscy. Ale czy wszyscy wiedzą, jak to działa? Wyjaśniamy krok po kroku.

Kto zyska na Polskim Ładzie?

Polski Ład to już dziś zysk w portfelach 70% pracowników, dla których umowa o pracę jest jedynym źródłem dochodu. 70% takich osób zarabia miesięcznie do 5 700 zł brutto. Zarabiasz poniżej tej kwoty? Już w styczniu powinieneś dostać wyższą pensję. Roczny zysk może sięgać nawet 2000 zł na rękę.

Zarabiasz od 5 700 zł do 12 800 zł brutto miesięcznie? Skorzystasz z ulgi, dzięki której nie stracisz ani złotówki.

Oznacza to, że Polski ład jest korzystny lub neutralny dla 96 proc. pracowników, dla których umowa o pracę jest jedynym źródłem dochodu.

Jesteś emerytem? Rencistą? Każda emerytura jest zwolniona z podatku do wysokości 2500 zł. Jeśli twoje świadczenie wynosi do 4 920 zł to zyskasz na reformie.

Polski Ład ochroni również emerytów, którzy otrzymują świadczenia od 4920 aż do 12 800 zł brutto miesięcznie i nie mają innych dochodów.

Emerytury do tej kwoty otrzymuje aż 99,95 proc. seniorów w Polsce.

To nie wszystko. Rząd wprowadza nowe korzystne zmiany, dzięki którym osoby zarabiające do 12 800 zł będą zyskiwać na reformie lub będzie ona dla nich neutralna.

Polski Ład – najważniejsze zmiany

30 tys. zł – kwota wolna od podatku

Aż do 30 tys. zł rocznie, czyli do 2,5 tys. zł miesięcznie – to nowa kwota wolna od podatku. To mało czy dużo? Wystarczy porównać – do tej pory kwota wolna wynosiła standardowo 3 tys. zł. To oznacza, że od nowego roku jest ona zdecydowanie wyższa!

120 tys. zł – nowy poziom progu podatkowego

85 tys. zł rocznie – tyle wynosił próg dochodów, do których stosowano stawkę 17%. Powyżej tej kwoty podatek wzrastał do 32%. Polski Ład sprawia, że wyższy próg zaczyna się dopiero od 120 tys. zł. Teraz podatek w wysokości 32% zapłaci o połowę mniej osób. Ta zmiana to fundament budowy silnej polskiej klasy średniej.

Fair play w składce

Do tej pory system podatkowy był tak skonstruowany, że kierowca autobusu z pensją 5 tys. zł płacili składkę zdrowotną w wysokości niemal 390 zł, tymczasem warszawski adwokat, który zarabia, siedmiokrotnie więcej - np. 35 tys. zł - mógł płacić ok. 380 zł! Polski Ład wprowadza stawkę adekwatną do zarobków.

Zarabiasz mniej? To naturalne, że potrzebujesz wsparcia. Jeśli zarabiasz mniej, kilkaset złotych miesięcznie znaczy dla ciebie o wiele więcej, niż dla osób o najwyższych dochodach.

Polski Ład korzystny dla pracowników

Polski ład jest korzystny lub neutralny dla 96 proc. pracowników, dla których umowa o pracę jest jedynym źródłem dochodu.

Partnerami materiału są

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa