Poznaliśmy laureata Huawei Startup Challenge 2! Zielone technologie na ratunek planecie zdjęcie otwierające

i

Autor: Materiały prasowe

Poznaliśmy laureata Huawei Startup Challenge 2! Zielone technologie na ratunek planecie

2022-06-15 8:42

Druga edycja Huawei Startup Challenge przeszła już do historii. W pierwszej odsłonie wyróżniono innowatorów, którzy skupiali się na walce z różnego rodzaju wykluczeniami. W tym roku motywem przewodnim konkursu była idea #TechForBetterPlanet, a w naborze poszukiwane były rozwiązania technologiczne, które pomagają walczyć z negatywnymi skutkami wpływu człowieka na środowisko naturalne. Spośród 10 finalistów, wybranych z niemal 230 zgłoszeń, na podium stanęły startupy DAC (Dynamic Air Cooling), Plan Be Eco oraz Hydrum, które otrzymały kolejno 100, 60 i 40 tysięcy złotych nagrody na rozwój własnych projektów.

- Tegoroczny zestaw finalistów pokazał nam, że polskie startupy stają się coraz dojrzalsze. Niektórzy z nich rzucają wręcz rękawicę globalnym graczom. Jedno z prezentowanych podczas gali rozwiązań od SunRoof, oferuje technologię w założeniu podobną do jednego z produktów Tesli Elona Muska, lecz bardziej wydajną - przekonuje w rozmowie z “Super Biznesem” Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Zielona energia do działania na rzecz Ziemi

W czwartek 9 czerwca odbyła się uroczysta gala wieńcząca Huawei Startup Challenge 2. Podczas kilkumiesięcznego programu startupy usprawniały strategie zrównoważonego rozwoju i konfrontowały własne, nowatorskie pomysły z mentorami, starając się tym samym przekonać jury do swoich rozwiązań. Założeniem organizowanego przez Huawei Polska i Startup Academy konkursu było wyselekcjonowanie przedsiębiorczyń i przedsiębiorców, których najbardziej innowacyjne pomysły i rozwiązania technologiczne pomagają zwalczać skutki wpływu człowieka na środowisko naturalne. - W DNA konkursu Huawei Startup Challenge musi być komponent edukacyjny. Rywalizacja i nagrody to świetne motywatory dla startupów, ale przede wszystkim skonfrontowaliśmy je z rynkowymi ekspertami poprzez szereg wyzwań, a także sesje mentoringowe - przekonywał dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Pierwsze miejsce i nagrodę główną 100 tysięcy złotych otrzymał startup DAC (Dynamic Air Cooling) z najbardziej ekologiczną i najskuteczniejszą na świecie technologią chłodzenia, stanowiącą zamiennik urządzeń na bazie freonu, który jest wykorzystywany w klimatyzacji czy lodówkach. Freony, które są zawarte w tych urządzeniach, wnikają do środowiska i powodują globalne ocieplenie. Drugie miejsce i 60 tysięcy złotych zdobył startup Plan Be Eco za kompleksowe narzędzie wspierające proces osiągnięcia neutralności klimatycznej firm oraz raportowania śladu węglowego. Na trzecim miejscu uplasowało się Hydrum z autorskim reaktorem chemicznym, który jest w stanie pracować bez kosztochłonnego uzdatniania wody jako surowca. System HydroHub ma utylizować słone wody kopalniane, z udziałem napędowej energii odnawialnej OZE umożliwiając produkcję zrównoważonego, taniego wodoru jako siłę napędową okrągłych łańcuchów przemysłowych.

Nagroda specjalna w wysokości 10 tysięcy złotych, którą ufundowała Krajowa Izba Klastrów Energii, trafiła do SunRoof Technology, oferującej zintegrowane fotowoltaiczne dachy 2w1 oraz marketplace energetyczny.

Kim jest zwycięzca Huawei Startup Challenge 2?

Rewolucyjna metoda chłodzenia opracowana przez DAC jest w stanie obniżyć zużycie energii w chłodzeniu o 30 proc. A jak przekonuje Pavel Panasjuk, prezes zarządu Dynamic Air Cooling, jeśli dodamy do tego pozbycie się wykorzystywanych obecnie freonów, to zmniejszymy  emisję CO2 z klimatyzacji i chłodnictwa nawet o 50-100 proc. Wyeliminowanie freonów miałoby kolosalny wpływ na ocieplanie się klimatu. Wykorzystywane obecnie freony są super cieplarnianymi gazami, zatrzymują w atmosferze nawet 4 tys. więcej ciepła niż CO2. Obecna technologia chłodzenia wymaga dużego zużycia energii, a ta wciąż pochodzi w dużej mierze ze spalania paliw kopalnych. 

Siła polskich start-upów

Do konkursu zgłosiło się 226 startupów. Znaczącą grupę stanowiły firmy z Mazowsza (40%) oraz Warmii i Mazur (20%). Wśród zgłoszeń dominowały projekty związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii (12 proc.), wsparciem dla gospodarki obiegu zamkniętego (12 proc.) oraz technologii pomagających ograniczyć marnowanie żywności (8 proc.).

Huawei Startup Challenge 2 powstał, aby z jednej strony pomóc w rozwoju polskich innowacyjnych startupów, które są na początku swojej drogi do ekologicznej rewolucji, a z drugiej, by wspierać realizację przyjętych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w odniesieniu do wyzwań klimatycznych i środowiskowych. Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, patronatem wspierającym Krajowowa Izba Klastrów Energii.

  Poznaliśmy laureata Huawei Startup Challenge 2! Zielone technologie na ratunek planecie 2

i

Autor: Materiały prasowe

ROZMOWA:

“Super Biznes”: Jak narodził się pomysł Huawei Startup Challenge?

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska: Wsparcie dla startupów wpisuje się w prowadzone od dawna działania Huawei na rzecz zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania wszelkiego rodzaju wykluczeniom. Działamy w Polsce od niemal 20 lat, więc chcemy, żeby lokalne startupy i innowacje stale się rozwijały. Mamy w kraju świetnych fachowców, których zdecydowanie warto wspierać, ponieważ często sam pomysł nie wystarcza, by zabłysnąć na arenie międzynarodowej. Można to jednak zmienić dzięki edukacji, a także budowaniu sieci kontaktów i temu właśnie służy Huawei Startup Challenge. Nasze startupy prezentując swoje rozwiązania przed kapituła konkursową miały okazję spotkać się z wybitnymi autorytetami ze świata nauki, biznesu oraz administracji publicznej. Konkurs ten narodził się z potrzeby wsparcia dla wspaniałych polskich innowatorów, którzy merytorycznie mają 99% niezbędnych składników, by odnieść sukces, ale brakowało im tego 1% szczęścia, by zostać zauważonym. My dodajemy ten 1%.

Czy poza otrzymanymi grantami Huawei Polska w innym sposób wspiera laureatów Huawei Startup Challenge w realizowaniu swoich projektów?

W Huawei mocno kładziemy nacisk na wiedzę i tworzenie innowacyjnych wynalazków. Wszędzie, gdzie działamy, wspieramy tworzenie ekosystemu edukacji. Różnego rodzaju działaniami m.in. we współpracy z uczelniami chcemy przekazywać nasze know-how nie tylko z zakresu technologii, ale także szeroko rozumianego biznesu technologicznego, przygotowując przyszłych innowatorów do zmierzenia się z wyzwaniami rynkowymi. Naturalnym więc było dla nas, że w DNA konkursu Huawei Startup Challenge musi być wpisany komponent edukacyjny. Rywalizacja i nagrody to świetne motywatory dla startupów, ale przede wszystkim skonfrontowaliśmy je z rynkowymi ekspertami poprzez szereg wyzwań, a także sesje mentoringowe. 

Motywem przewodnim konkursu jest idea #TechForBetterPlanet. Innowacyjne projekty to jeden ze sposobów na walkę z negatywnymi skutkami wpływu człowieka na środowisko naturalne?

Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych, a do 2030 r. do ich obniżki o 55%. Kluczem do osiągnięcia zielonego rozwoju są nowe technologie m.in. z zakresu sztucznej inteligencji i energooszczędnych centrów danych. Istotne są także inteligentne formy pozyskiwania energii czy recyklingu. Technologie te pozwolą nam zarówno zmodernizować współczesny przemysł oraz tradycyjną energetykę, jak i wdrażać inne mechanizmy zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej (obiegu zamkniętego). Już dzisiaj mamy dostęp do takich technologii jak nowoczesne systemy oczyszczania powietrza, kontroli stanu zadrzewiania czy zarządzania zużyciem energii. Dalsze wypracowanie tego typu innowacji to zadanie nie tylko dla światowych gigantów. Także wśród polskich innowatorów znaleźć można firmy, które zdają sobie sprawę z wyzwań współczesności i chcą stawić im czoła. Nasze rodzime startupy mogą odegrać w nadchodzących latach kluczową rolę w rozwiązywaniu palących problemów klimatycznych Europy oraz całego świata.

Rozmawiał Łukasz Trybulski

Partnerem materiału jest Huawei