Twój pracodawca skorzystał z rządowej tarczy antykryzysowej i obniżył pensję do 80 proc.? Każdy, kto przebywa na zasiłku opiekuńczym lub macierzyńskim może być spokojny - "Podstawa zasiłku to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym rodzic opiekuje się dzieckiem".
Oznacza to, że osoby, którym płaci ZUS otrzymają wypłatę, jak do tej pory - mówiąc w skrócie - będzie to suma wypłat z ostatnich 12 miesięcy podzielona przez miesiące w roku, czyli 12. Od tej podstawy ZUS wypłata 80 proc zasiłku.
Bez obaw - nie otrzymacie 60 proc. pensji, tylko zwyczajowo - tak, jak do tej pory, mimo, że pracodawca obniżył wypłaty innym pracownikom.
Zwolnienie lekarskie
Przez 33 dni pracodawca samodzielnie wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe- tak jest w przypadku osób przed 50. rokiem życia. Dla osób, które go ukończyły, pracodawca płąci tylko przez 14 dni.
Jeśli lekarz wystawił L4 ze względu na:
- chorobę w ciąży,
- wypadek w drodze do lub z pracy
- poddanie się badaniom w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek lub narządów
- zabieg pobrania komórek/organów
to jest to 100 proc. wynagrodzenia.
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła choroba.
W przypadku krótszego stażu pracy wysokość chorobowego wylicza się za przepracowane miesiące kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym pracownik przebywał na zwolnieniu.
Źródło: Pracodawca obniżył pensje - wypłata na opiece, L4, macierzyńskim