- Zrozumienie, w jaki sposób informacja o nagrodzie jest powiązana z pamięcią i przestrzenią przez hipokamp, ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia tego, jak uczymy się na podstawie doświadczenia. To odkrycie wskazuje na rolę, jaką może odgrywać przegroda boczna w tym procesie - powiedział jeden z autorów badania, Matthew Wilson.
- Wyjaśnienie mechanizmów i obwodów mózgowych zaangażowanych w nawigację, pamięć i planowanie może zidentyfikować procesy leżące u podstaw upośledzenia funkcji poznawczych w chorobach motorycznych i chorobach pamięci - dowiadujemy się - Ponadto znajomość zasad zachowania ukierunkowanego na cel można również wykorzystać do modelowania zachowań mózgu zależnych od kontekstu w modelach maszyn, aby dodatkowo przyczynić się do rozwoju sztucznej inteligencji.
Polecamy: Popraw kondycję na lata, a nie na lato
- Wygląda na to, że przegrody boczne są w pewnym sensie„ priorytetem ”związanych z nagrodą informacji przestrzennych” - powiedziała Hannah Wirtshafter, główna autorka badań.
Mapa skarbów w mózgu
W ubiegłym roku obaj autorzy analizowali pomiary aktywności elektrycznej setek neuronów w LS i hipokampie, regionie znanym z kodowania wielu form pamięci, w tym map przestrzennych. Badania prowadzono na szczurach, które kluczyły w labiryncie w poszukiwaniu nagrody. Naukowcy dowiedli, że LS bezpośrednio koduje informacje o prędkości i przyspieszeniu szczurów poruszających się po labiryncie.
Czytaj też: Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie. Rozwiąż test i sprawdź, czy masz depresję
Nowe badanie kontynuowało tę analizę, stwierdzając, że podczas gdy LS poświęca znacznie mniejszą część swoich komórek kodowaniu lokalizacji niż hipokamp, znacznie większa część tych komórek reaguje, gdy szczur znajduje się w pobliżu miejsca, w którym leży nagroda.
Co więcej, gdy szczury biegły w stronę punktu nagrody i z powrotem w labiryncie w kształcie litery H, tempo ich aktywności neuronalnej osiągało wartość szczytową najbliższą punktom lokalizacjom nagrody. W końcu odkryto, że aktywność neuronowa między hipokampem a LS była najbardziej skorelowana między komórkami reprezentującymi miejsca nagradzania.
A to oznacza, że nasz mózg tworzy prawdziwą mapę skarbów i wyczuwa zbliżającą się nagrodę!
Warto wiedzieć: Mózg. Budowa mózgu
Źródło: Prawdziwa mapa skarbów... w mózgu!