Prezenty

i

Autor: Materiały prasowe Prezenty

Gwiazdka 2022

Prezent na mikołajki

2022-12-05 0:00 Materiał sponsorowany

Obchodzone 6 grudnia mikołajki to czas obdarowywania bliskich drobnymi upominkami i jednocześnie przedsmak nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. A jak dobrze wiemy, właśnie wtedy marnuje się najwięcej żywności, do której wyprodukowania zużywane są ogromne ilości wody, energii i paliw.

Warto już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na problem marnowania jedzenia, dlatego w tym roku z okazji mikołajek firma Provident i Fundacja Zaczytani.org udostępniają dla najmłodszych coś wyjątkowego! Do dzieci z całej Polski trafiła ciekawa i pouczająca książka pt. „Dobre rady na odpady”. Zarówno treść, jak i forma bajki popularyzuje ideę zero waste – w trosce o ochronę środowiska wersję papierową zastąpiła elektroniczna.

Wyjątkowa książka dla dzieci

„Dobre rady na odpady” to bajka przeznaczona dla dzieci w wieku 7–10 lat. E-book i audiobook zostały wysłane aż do 14 tys. placówek edukacyjnych w całym kraju, w tym do: 13 tys. szkół podstawowych, 350 specjalnych ośrodków wychowawczych, 100 młodzieżowych domów kultury i 90 placówek opiekuńczo-wychowawczych. Publikacja „Dobre rady na odpady” porusza globalny problem marnowania żywności i składa się z trzech części: bajki, części bajkoterapeutycznej i eksperckiej. Pomysłodawczynią ekobajki jest Agnieszka Krajnik, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.

Prezent na mikołajki

i

Autor: Materiały prasowe

Bajka o niemarnowaniu jedzenia

Ekologiczna bajka pióra Bogusia Janiszewskiego, autora m.in. serii książek dla dzieci „To, o czym dorośli Ci nie mówią”, to opowieść o rodzeństwie króliczków, Gabrysi i Grzesiu. Przygody głównych bohaterów pokazują, że ważniejsze od zewnętrznego wyglądu warzyw i owoców jest ich wnętrze. Tak jak w przypadku brązowych kropek na skórce banana, które świadczą o tym, że właśnie wtedy owoc jest najdojrzalszy i najzdrowszy! „Dobre rady na odpady” to także kilka prostych sposobów na to, jak zmniejszyć ilość marnowanej żywności we własnym domu. Warto wspomnieć, że publikacja wspiera realizację 4, i 12. Celu Zrównoważonego Rozwoju, tj. dobrej jakości edukację oraz odpowiedzialną konsumpcję i produkcję.

Bajkoterapia — terapia, nauka, zabawa

Druga część publikacji zawiera przykładowe gry, zabawy, pytania i ćwiczenia do bajki. Taki proces pracy z książką nazywa się bajkoterapia, a część mu poświęconą opracowały Agnieszka Machnicka i Paulina Godek z Fundacji Zaczytani.org. Celem organizatorów projektu było zachęcenie nauczycieli i edukatorów do poruszania z dziećmi tematyki niemarnowania żywności oraz przeprowadzania zajęć z bajkoterapii. Dlaczego warto? Bajkoterapia, poprzez wspólne czytanie, zacieśnia więzi rodzica z dzieckiem, a także wspomaga jego rozwój psychiczny dziecka i pozwala mu lepiej rozwiązywać problemy. W książce znajdziemy dokładny opis dotyczący tego zagadnienia, a także scenariusze do przeprowadzenia bajkoterapii – dla rodziców i dla nauczycieli.

Prezent na mikołajki

i

Autor: Materiały prasowe

Zrównoważone gospodarowanie żywnością

Ostatnią, merytoryczną część książki napisała edukatorka ekologiczna, dziennikarka i autorka bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero-waste po polsku” – Sylwia Majcher. W części zatytułowanej „Bez wyrzutów!” wyjaśnia czytelnikom, jaki wpływ na środowisko ma marnowanie żywności, a także udziela porad, jak rozsądnie gospodarować jedzeniem, aby uniknąć jego wyrzucania.

„Zaczytane mikołajki” — współpraca się opłaca

W tym roku startuje 6. edycja „Zaczytanych mikołajek”, projektu organizowanego z okazji mikołajek przez Fundację Zaczytani.org razem z wolontariuszami programu „Tak! Pomagam” firmy Provident Polska. W ramach tej akcji książki „z drugiej ręki” są gromadzone, a następnie przekazywane maluchom i nastolatkom. Edukacyjne i książkowe upominki trafiają do najmłodszych pacjentów szpitali i do podopiecznych placówekwychowawczych i opiekuńczych. Tylko w 2021 r. wolontariusze spakowali w sumie 1000 takich prezentów – paczki trafiły łącznie do 17 placówek w całej Polsce. Do tej pory Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org uzbierały wspólnie ponad 28 tys. książek! Oprócz tego otwartych zostało 65 Zaczytanych Bibliotek, a ich liczba stale rośnie. Dzięki takim miejscom nie tylko w mikołajki i święta mali pacjenci oraz ich bliscy mogą choć na chwilęoderwać się od myśli o chorobie, odpocząć i miło spędzić czas. Wspólne czytanie bawi, uczy i wzmacnia więzi, a to najlepszy prezent, jaki można sobie wymarzyć!

Mikołajkowy prezent w duchu zero waste

Książkę „Dobre rady na odpady” w postaci e-booka i audiobooka można pobrać za darmo za pomocą kodu QR. Taka forma dostępności ekobajki jest spójna z ideą zero waste, która sprzeciwia się m.in. marnotrawstwu zasobów Ziemi. Aby więc ograniczyć ilość odpadów powstałych podczas produkcji książki i nie marnować papieru, firma Provident wraz z Fundacją Zaczytani.org, z którą od lat współpracuje w ramach programu wolontariackiego,postawiła na formaty elektroniczne, dając najmłodszym dobry przykład działania w duchu zero waste. Co ciekawe, w nagraniach do audiobooka udział wzięli pracownicy firmy Provident Polska oraz aktorka Katarzyna Pakosińska.

Jak odebrać przygotowany przez firmę Provident i Fundację Zaczytani.org mikołajkowy prezent? To proste! Zeskanuj kod QR za pomocą smartfona i wspólnie ze swoim dzieckiem udaj się w bajkową podróż do króliczej norki, gdzie zaczyna się ekoprzygoda!

.

Provident Gwiazdka QR

i

Autor: Materiał prasowy

PARTNEREM MATERIAŁU JEST:

Provident Gwiazdka LOGO

i

Autor: Materiał prasowy
Nasi Partnerzy polecają