Przygotuj malucha do przedszkola

2007-08-19 19:35 Joanna Bogiel-Jażdżyk

Zbliża się wrzesień, a z nim płaczliwe poranki. Sprawa dotyczy debiutujących w przedszkolach trzylatków. Żalu nie da się uniknąć. Są jednak sposoby na złagodzenie goryczy rozłąki z mamą.

- Do niedawna siedziałam z synkiem w domu. Odkąd wróciłam do pracy, towarzyszy mu babcia. Ta zmiana odbyła się bezboleśnie, ale obawiam się jego reakcji na przedszkole - przyznaje Violetta Mroczek (35 l.) spod Warszawy, mama niespełna 3-letniego Tymka. Decyzję o wysłaniu synka do przedszkola rodzice podjęli ze względu na korzyści płynące z kontaktów z rówieśnikami.

Płacz, krzyk i protesty dziecka idącego do przedszkola to zachowania jak najbardziej normalne. Maluch, który dotąd był z mamą, nagle musi się z nią rozstać. To budzi w nim poczucie zagrożenia, a dodatkowym stresem jest fakt, że nagle znajduje się wśród obcych.

Zostało jeszcze trochę czasu, by wspólnie z dzieckiem przygotować się do przedszkolnego debiutu. Pomóżcie mu wejść w ten nieznany świat i obowiązki.

To musi umieć 3-latek

Karolina Jankowska, nauczycielka z warszawskiego Przedszkola nr 218, mówi:

Trzylatki to jeszcze maluszki, ale także wobec nich stawiane są wymagania. Opanowanie poniższych umiejętności sprawi, że dziecko w przedszkolu będzie sobie dobrze radziło:

 • musi opanować umiejętność jasnego wyrażania potrzeb
 •  samodzielnie jeść łyżką i widelcem (panie będą służyć tylko niewielką pomocą)
 • umieć zawołać, że chce wyjść do toalety - przed przedszkolnym debiutem malec powinien zapomnieć o pampersach.
 • potrafić umyć rączki i buzię
 • ubrać się, oczywiście z pomocą pań. Samodzielność w tej dziedzinie ułatwi odpowiednio dobrana garderoba (spodnie lub spódniczka na gumkę, buty i kapcie na rzepy).

Zanim przyjdzie ten poranek

 1. Dostosuj rozkład dnia do przedszkolnego grafiku. Przesuń obiad na godz. 12. Namów malucha na poobiedni odpoczynek. W większości przedszkoli spanie nie jest obowiązkowe, ale leżakowanie tak.
 2. Zwiększ liczbę kontaktów dziecka z osobami spoza rodziny. Bywajcie w domach innych dzieci, zapraszaj kolegów dziecka do was.
 3. Odwiedzajcie place zabaw, kinderkluby, nawet kawiarnie. Uświadamiaj dziecku, że wszędzie obowiązują pewne zasady, np. że na huśtawkach trzeba czekać na swoją kolej. To ułatwi akceptację reguł obowiązujących w przedszkolu.
 4. Zostawiaj dziecko pod opieką innej osoby. Wychodź w tym czasie z domu. Jednak jeśli mówisz, że wrócisz po obiedzie - dotrzymaj słowa. Dziecku będzie łatwiej przyzwyczaić się do twojej nieobecności i uwierzyć, że wrócisz.
 5. 5. Pozwól malcowi na samodzielność w rozwiązywaniu konfliktów z rówieśnikami. Dopóki nie dochodzi do groźnych rękoczynów, nie interweniuj. Dzięki temu będzie bardziej świadomy istnienia innych dzieci i, co też ważne, zyska wprawę przed potyczkami w przedszkolu.
 6. Trenujcie samodzielne ubieranie.
 7. Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu. Opowiadaj o zaletach i atrakcjach: kinie, wyprawach do teatrów, piosenkach i zabawach.
 8. Rozmawiajcie o tym, że w przedszkolu czasem będzie mu smutno i być może nie wszyscy nowi koledzy wydadzą mu się mili.
 9. Poznajcie teren. Większość przedszkoli organizuje spotkania adaptacyjne dla maluchów. Niezależnie od tego, czy w nich uczestniczyliście, wybierzcie się je obejrzeć. O ile to możliwe, pobawcie się na przedszkolnym placu zabaw i zwiedźcie sale. Jeśli są zamknięte, obejrzyjcie dokładnie budynek, policzcie okna, zastukajcie w drzwi. To oswajanie nieznanego.
 10. Włącz malucha w kompletowanie wyprawki. Niech samodzielnie wybierze ręcznik, kubek, kapcie, worek na kapcie.

Pierwszy dzień bez mamy

 1. Przygotuj wszystko w przeddzień wieczorem. Pozwól dziecku zdecydować, w co chce się ubrać. Przypomnij mu, że jutro idzie do przedszkola (bez wdawania się w szczegóły).
 2. Postaraj się, by poranek odbył się bez nerwowej bieganiny. Wstańcie wcześniej i razem zjedzcie śniadanie.
 3. Pamiętaj o zabraniu ulubionej przytulanki dziecka.
 4. W przedszkolu wejdź z dzieckiem do sali. Jeśli to możliwe, zostań z nim. Jeśli musisz wyjść, nie wymykaj się chyłkiem. Powiedz dziecku, że po nie wrócisz. Mów konkretnie "przyjdę po obiedzie" zamiast "niedługo", bo to brzmi jak "nigdy".
 5. Przygotuj się, że rozstanie może być naprawdę dramatyczne. Dziecko może się ciebie kurczowo trzymać, histeryzować. Pomogą wam przedszkolanki. Pani na pewno utuli i uspokoi malucha.
 6. Nie okazuj smutku i nie płacz. Dziecko poczuje się wtedy jeszcze bardziej zagubione. Pamiętaj, że maluchy, które rozpaczają przy pożegnaniu, zwykle chwilę później zaczynają się świetnie bawić.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze