Rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu

2022-05-13 11:16
Rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu. zdjęcie otwierające
Autor: Materiały prasowe Wojciech Wojtowicz

Wielkimi krokami zbliża się międzynarodowa konferencja o rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu. Dla organizującej ją Fundacji Ronalda McDonalda to jeden z najważniejszych punktów w roku jubileuszu dwudziestolecia działalności. Już 1 czerwca wybitni eksperci, praktycy i naukowcy zajmujący się ideą potrzeb dziecka w czasie hospitalizacji, podzielą się swoimi doświadczeniami w formule online.

Udział w konferencji będzie okazją do podjęcia dialogu o potrzebie kontynuowania zmian w publicznej medycynie pediatrycznej, o roli rodzica w szpitalu, o wartości wolontariatu. Od blisko 50 lat RMHC, światowa organizacja non-profit, której częścią jest Fundacja Ronalda McDonalda, skupia się na opiece skoncentrowanej na dziecku i rodzinie dziecka wymagającego hospitalizacji w czasie leczenia. Domy Ronalda McDonalda i Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda to dwa z trzech najważniejszych programów, którymi RMHC i każda z działających niezależnie fundacji narodowych pomagają publicznej medycynie pediatrycznej. Domy wspierają rodziny chorych dzieci w każdym z 90% najlepszych szpitali dziecięcych na świecie. RMHC jest organizacją, która wyróżnia się największym doświadczeniem w niesieniu pomocy rodzinom w czasie długiego pobytu w szpitalu, z dala od miejsca własnego zamieszkania. Działa w 65 krajach świata i pomaga rodzinom w 380 Domach Ronalda McDonalda na świecie.

Domy Ronalda McDonalda, Pokoje Rodzinne – w Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu i w Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM – a także dwie mobilne kliniki, w których w ciągu 17 lat przebadaliśmy ponad 77 tysięcy dzieci, to najważniejsze programy Fundacji, działającej w Polsce od 2002 roku. Dwa polskie Domy Ronalda McDonalda pomagają rodzinom małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Szpitala Pediatrycznego UCK WUM w Warszawie.

Rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu. 2
Autor: Materiały prasowe Wojciech Wojtowicz

Dzieci, których rodziny zatrzymują się w Domach, to te najbardziej zagrożone stresem pobytu w szpitalu bez rodzica, pochodzące z najodleglejszych od szpitala miejscowości oraz takie, które muszą najdłużej w nim pozostać. W takiej sytuacji rodzic szybko staje przed problemem rozłąki z rodzeństwem chorego dziecka. Domy umożliwiają i ułatwiają rodzinom korzystanie z najlepszej pomocy medycznej, ponieważ znajdują się w najbliższym sąsiedztwie szpitali specjalistycznych. Nie odbywa się to kosztem zdrowych dzieci czy innych członków rodziny, bo w Domu cała rodzina może być razem w tym bardzo trudnym dla niej czasie.

Na tym polega idea „Aby rodzina mogła być razem” – na tworzeniu przestrzeni, zarówno infrastrukturalnej jak i emocjonalnej, do zadbania o wszystkie potrzeby małego pacjenta i jego najbliższych. Najdłuższy pobyt jednej z rodzin w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Domy pomagają rodzinom bezpłatnie.

Bliskość rodziny pomaga dzieciom szybciej wracać do zdrowia i lepiej znosić leczenie, a rodzinie lepiej radzić sobie z poczuciem niepewności i wszystkimi wyzwaniami w procesie leczenia – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. I dodaje – Fundacja, mówiąc „Aby rodzina mogła być razem" mówi głosem dziecka i jego najbliższych, w ich imieniu i dla nich tworzy rozwiązania dla publicznej medycyny pediatrycznej. Głos dziecka, jego potrzeby stawiamy w centrum uwagi.

Rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu. 3
Autor: Materiały prasowe Wojciech Wojtowicz

Nowy termin konferencji „Aby rodzina mogła być razem – rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu” został ustalony na 1 czerwca. Tytuł konferencji nawiązuje do pojęcia Family-Centered Care, z podręczników i opracowań do pediatrii. Fundacja podsumuje wyniki lat pracy nad poprawą warunków pobytu dzieci i ich rodziców podczas leczenia w szpitalach, pokaże najlepsze światowe modele Family-Centered Care oraz spojrzy na problem oczami dzieci–pacjentów i rodziców.

W czasie konferencji, dla bezpieczeństwa planowanej w formule online, wystąpią zagraniczni i polscy eksperci, zajmujący się opieką skoncentrowaną na całej rodzinie dziecka wymagającego długiej hospitalizacji – Family-Centered Care.

Grono zaproszonych ekspertów zaszczyci Beverley H. Johnson, jedna z dwóch najbardziej doświadczonych osób w tym obszarze w Stanach Zjednoczonych, ekspertka z 30-letnią praktyką. Prezes Zarządu Institute for Patient and Family-Centered Care, autorka licznych opracowań, programów, doradczyni szpitali i organizacji pacjenckich.

Kolejnym międzynarodowym gościem będzie Agata Misera, lekarz medycyny, psychiatra dziecięcy, mieszkająca i praktykująca w Berlinie. W swoich publikacjach porusza tematy związane z rozwojem oraz zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, jest również tłumaczką artykułów i książek o tematyce medycznej.

Rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu. 4
Autor: Materiały prasowe Wojciech Wojtowicz

Wśród prelegentów konferencji nie zabraknie uznanych autorytetów naukowych – prof. dr hab. n. med. Michała Matysiaka, specjalisty w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, dr n. med. Marka Migdała, dyrektora Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, dr hab. n. społ. Grzegorza Iniewicza, profesora UJ, psychologa klinicznego czy dr Małgorzaty Majewskiej, językoznawczyni.

Konferencja będzie miała również swój bardzo praktyczny wymiar, dotyczący projektowania przestrzeni szpitalnych. Tomasz Pochwat, przedstawiciel Grupy Veolia, przybliży historię powstania nowoczesnego rozwiązania energetycznego w warszawskim Domu Ronalda McDonalda oraz wyzwań związanych z jego realizacją i eksploatacją. Z kolei Daniel Mermer, architekt z biura projektowego OPEN Architektura Nowe, zaprezentuje standardy architektoniczne i ich zastosowanie w projektowaniu szpitali przyjaznych rodzinie.

W trakcie konferencji zostaną oficjalnie ogłoszone wyniki na konkursu na poświęconą tematyce znaczenia bliskości rodziny w procesie leczenia chorego dziecka. Przedstawi je prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii

Rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu. 5
Autor: Materiały prasowe Wojciech Wojtowicz

Honorowy patronat nad konferencją objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Współgospodarzem wydarzenia jest rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Patronami konferencji są Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii – prof. dr hab. n med. Teresa Jackowska. Patronat medialny nad konferencją sprawują M jak mama, Mamo to ja, Medexpress, Podyplomie.pl i Radio dla Ciebie, a technologiczny – platforma Gridaly i agencja 24/7Communication. Partnerami konferencji są firmy Veolia i Polentex.

Konferencja adresowana jest do środowisk medycznych, samorządowych, jak i przedstawicieli sektora NGO, czyli wszystkich, czyj głos w dyskusji o potrzebie realizowania nowoczesnej, prorodzinnej opieki zdrowotnej w czasie leczenia dziecka w szpitalu ma moc zmieniania rzeczywistości.

Wszystkie informacje o konferencji są dostępne pod adresem frm.org.pl/konferencja.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE