Rowerzyści i kierowcy – jak bezpiecznie współistnieć na drodze?

i

Autor: Materiały prasowe

Bezpieczeństwo na drodze

Rowerzyści i kierowcy – jak bezpiecznie współistnieć na drodze?

2022-09-21 0:05

Jak podaje Komenda Główna Policji, w zeszłym roku odnotowano ponad 3,5 tysiąca wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Zginęło aż 185 z nich, a ranne zostały 3192 osoby. Większość kolizji zdarzyło się w miastach. Poza obszarem zabudowanym dochodzi do nich znacznie rzadziej, ale ich finał częściej jest tragiczny. Jak zwiększyć nasze bezpieczeństwo, niezależnie od tego, jakim pojazdem się poruszamy? I jakie ubezpieczenie wybrać, by mieć najlepsze wsparcie w razie kłopotów?

Skąd tyle wypadków?

Główne przyczyny niebezpiecznych zdarzeń to nieustąpienie pierwszeństwa i nieprzepisowe wyprzedzanie przez samochód osobowy. Sami rowerzyści jednak też nie są bez winy, spowodowali bowiem 1221 wypadków, w których zginęło 76 osób. W ich przypadku najczęstszymi przyczynami wypadków były: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe skręcanie oraz niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Co na to przepisy?

Od 2021 r. kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa jedynie rowerzystom, którzy znajdują się na przejeździe. Niestety, część rowerzystów nie zostawia kierowcom czasu na reakcję, wjeżdżając na skrzyżowanie z dużą prędkością zza różnego typu przeszkód, jak choćby budynki, słupy czy znaki drogowe. W razie wypadku często stwierdza się ich wtargnięcie na drogę.

Dość kontrowersyjną zmianą było usankcjonowanie wiele lat temu tzw. jazdy podwójnej. Według tego przepisu rowerzyści mogą jechać obok siebie, ale  tylko wtedy, gdy nie przeszkadzają innym uczestnikom ruchu. Najbezpieczniej jest oczywiście, kiedy jadą jeden za drugim.

Realnym problemem jest również kwestia bezpiecznego wyprzedzania rowerzystów. Polskie przepisy mówią, że wyprzedzając rowerzystę, należy zachować odstęp wynoszący przynajmniej metr. Dojeżdżając do rowerzysty jadącego ulicą, najlepiej zwolnić, by upewnić się, że manewr wyprzedzania będzie można wykonać bezpiecznie. Z kolei w sytuacji, gdy kierowca skręca w prawo, musi on przepuścić rowerzystę jadącego przy prawej krawędzi. Skręcając w prawo, najlepiej jechać blisko krawężnika, aby uniemożliwić rowerzyście wyprzedzanie auta.

OC z Programem Pomocy – znakomite rozwiązanie dla kierowców

O ile najskuteczniejszą receptą na bezpieczeństwo jest zwykła ostrożność z obu stron, warto też uzbroić się w jak najlepszą ochronę ubezpieczeniową. Obowiązkowe OC komunikacyjne to zabezpieczenie w razie, gdy to my jako kierowcy spowodujemy wypadek. Wtedy ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnych strat materialnych, a także w razie uszczerbku na zdrowiu poszkodowanych.

W LINK4 to nie koniec korzyści. U tego ubezpieczyciela pakiet OC wyróżnia unikalny Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, dzięki któremu możemy liczyć na pomoc drogową do ok. 30 minut od zgłoszenia. Jeśli koszt naprawy nie przekracza 200 zł, możemy w razie stłuczki liczyć na pomoc techniczną na miejscu. Program Pomocy obejmuje również holowanie do 100 km, a także auto zastępcze na 3 dni  w razie wypadku lub kradzieży. Dość częstym problemem pojawiającym się w podróży są także uszkodzenia opon i awarie akumulatora. Tu też możemy liczyć na wsparcie w ramach pakietu OC w LINK4.

W LINK4 znajdziemy również OC dla cyklistów!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rower w Polsce posiada 61,6 proc. gospodarstw domowych. Ponadto w naszym kraju powstaje już ponad milion rowerów rocznie. Dane te wyraźnie obrazują niezwykłą popularność tych napędzanych siłą naszych mięśni jednośladów. Pionierskie na polskim rynku Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów to niezwykle praktyczne rozwiązanie dla użytkowników rowerów, ale także coraz bardziej popularnych hulajnóg elektrycznych. Gdy spowodujemy szkodę, jadąc na rowerze czy hulajnodze, koszt jej usunięcia przejmuje ubezpieczyciel. Warto mieć świadomość, że naprawa uszkodzonego przez nas pojazdu, koszty leczenia lub rehabilitacji potrąconego pieszego to często kilkanaście tysięcy złotych i więcej, co może poważnie obciążyć nasz budżet.

OC dla Ekocyklistów w LINK4 chroni nas w przypadkach szkód, które można podzielić na dwie kategorie:

  • rzeczowe (np. uszkodzenie czyjegoś samochodu),
  • osobowe (np. uszkodzenie ciała osoby trzeciej).

Co ważne, ubezpieczenie przypisane jest zawsze do osoby, dlatego obejmuje zdarzenia, do jakich doszło także na sprzęcie wypożyczonym, również za granicą.

Jak wykupić polisę w LINK4?

Nic prostszego! Na stronie internetowej www.link4.pl znajduje się intuicyjny kalkulator, który przeprowadzi użytkownika przez poszczególne warianty ubezpieczenia i w 60 sekund wyliczy całkowity koszt polisy. Pomocą służą też fachowi konsultanci, z którymi  możemy porozmawiać, dzwoniąc pod numer 22 4444444. Kolejną możliwością jest osobiste spotkanie z agentem. Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów w LINK4 dostępne tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje o produktach sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z Grupą PZU.