RÓWIEŚNICY – przyjaciele czy wrogowie?

2018-06-11 0:05
RÓWIEŚNICY – przyjaciele czy wrogowie?
Autor: Shutterstock

 Zbliżają się wakacje, podczas których dzieci częściej przebywają wśród rówieśników bez nadzoru i same decydują, w jaki sposób spędzają wolny czas. Dzięki temu uczą się samodzielności, nawiązują przyjaźnie. Ważne jednak, aby dzieci były bezpieczne. W grupie potrzebna jest choć jedna odważna osoba, która będzie umiała powiedzieć „NIE!”, ostrzec przed ryzykiem, a w razie zagrożenia powiadomić dorosłych.  

Warto porozmawiać z dzieckiem i zachęcić je do zadbania o bezpieczeństwo swoje, kolegów i koleżanek. Wytłumaczyć mu różnicę pomiędzy byciem skarżypytą a wykazaniem się odpowiedzialnością. W grupie trudno sprzeciwić się liderowi, wykazać „nudnym” rozsądkiem, powstrzymać innych przed popisywaniem się czy zachowaniem spowodowanym brakiem wyobraźni. Tymczasem od takiej odwagi może zależeć czyjeś życie lub zdrowie.

Okazje do wykazania się odwagą czy wręcz bohaterstwem pojawiają się w najmniej oczekiwanych chwilach. Nie trzeba jednak szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów. Warto mieć w sobie wewnętrzną gotowość na to, żeby powiedzieć „STOP!”, zareagować właściwie, kiedy grupa przyjaciół chce podjąć niepotrzebne ryzyko.

MAREK MICHALAK, RZECZNIK PRAW DZIECKA

W trudnych chwilach najmłodsi mogą skorzystać z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Pod bezpłatnym numerem 800 12 12 12 dyżurują eksperci, którzy służą wsparciem i pomocą.

Odważny młody człowiek – bohater – to ktoś, kto potrafi w trudnej sytuacji powiedzieć: „Nie! Nie wezmę udziału w ryzykownej zabawie i wy też tego nie róbcie!”.

MAREK MICHALAK, Rzecznik Praw Dziecka

ZASADY, O KTÓRYCH WARTO POROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM:

  • Bądź asertywny – nie bój się odmawiać, szczególnie w sytuacjach ryzykownych.
  • Bądź świadomy – decyzje podejmuj z rozwagą, sprzeciwienie się kolegom w sytuacji zagrożenia to prawdziwe bohaterstwo.
  • Wykaż się odpowiedzialnością – za siebie, ale także za innych. Zawsze reaguj na niebezpieczne sytuacje.
  • Bądź ciekawy świata, ale rozważny – nie daj się ponieść emocjom. Gdy inni naciskają, aby zrobić coś niebezpiecznego, nie zgadzaj się na to.
  • Wykaż się mądrością – oceń sytuację i możliwość wystąpienia ryzyka. Przewidywanie skutków działania, umiejętność podjęcia trudnej decyzji to właśnie mądrość.
  • Bądź pozytywnym liderem – to ważna osoba w każdej grupie. Nie musisz być największy i najsilniejszy, dobrego lidera cechuje rozsądek i odpowiedzialność za innych.

Rzecznik Praw Dziecka
Autor: Materiały Promocyjne Link: http://www.odwagaratujezycie.pl/
Najnowsze