Szanowanie wody to nie moda, a styl życia

2021-06-21 0:00
Szanowanie wody to nie moda, a styl życia
Autor: Shutterstock

Woda, temat rzeka, granice jej zużycia – płynne. W związku z rosnącym deficytem wody pitnej na świecie bycie eko to pożądana postawa. Nie chodzi o aktualne trendy, ale o to, by dobre nawyki wdrożyć do swojej codzienności – i to na stałe.

Wbrew pozorom nawyk oszczędzania wody we własnym domu to nic trudnego. Czy wiesz, że podczas trwającego 3 minuty mycia zębów marnujesz nawet kilkanaście litrów wody?! A wystarczyłoby zakręcić kran. Postępuj identycznie za każdym razem, gdy myjesz dłonie czy golisz zarost. Mając do wyboru kąpiel w wannie i szybki prysznic, to drugie rozwiązanie jest oszczędniejsze. Starajmy się też zmniejszyć ilość wody spłukiwanej w toalecie i nie wrzucać do niej resztek jedzenia, bawełnianych płatków czy włosów, które mogą ją zapchać. Sporo wody możemy zaoszczędzić w kuchni, myjąc owoce i warzywa w naczyniu z wodą, a następnie używając tej samej wody np. do podlewania kwiatów. Pijmy wodę z kranu, zamiast kupować w plastikowych butelkach – do ich produkcji zużywa się trzy razy więcej wody, niż jest w butelce!

Rozwiązania dla domu

Warto zapoznać się z gotowymi rozwiązaniami pozwalającymi oszczędzać wodę w domu.

  • w toalecie zainstaluj spłuczkę z przyciskiem do regulowania ilości wody;
  • włączaj zmywarkę i pralkę dopiero po załadowaniu do pełna (korzystając z programu eko!);
  • zamiast używać suszarki bębnowej, rozwieś odzież na klasycznej suszarce;
  • zainstaluj wodomierz, być może przemówią do ciebie liczby;
  • regularnie sprawdzaj szczelność domowych instalacji;
  • na wylewce baterii zainstaluj perlator – urządzenie napowietrzające wodę i zmniejszające jej przepływ.

Więcej porad można znaleźć na stronie www.mpwik.com. pl w zakładce Edukacja oraz na profilach społecznościowych MPWiK Warszawa.

Zasiej ziarno

To ważne, aby szanowanie wody wpoić wszystkim, także najmłodszym. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, a pierwszymi osobami, z których biorą przykład, są rodzice. Utrwalaj właściwą postawę pochwałą i drobną nagrodą. Zachętą mogą być konkursy z nagrodami i ekologiczne gry planszowe. Warto towarzyszyć dziecku w czynnościach związanych z użyciem wody. Wspólnie możecie oglądać programy poruszające problem deficytu wody na świecie. Poszukujcie nowych sposobów na rozsądne korzystanie z wody w domu.

Warszawska kranówka - smaczna i bezpieczna

Od wielu lat przekonujemy mieszkańców do postaw ekologicznych, zwłaszcza do wybierania warszawskiej kranówki – to rozwiązanie proste, a uczyniwszy z niego codzienny nawyk, dające nam w dłuższej perspektywie olbrzymie efekty w postaci zmniejszenia użycia plastiku. Woda uzdatniana w zakładach MPWiK spełnia rygorystyczne normy, jest smaczna i zawiera niekiedy więcej cennych dla organizmu minerałów niż woda sprzedawana w sklepach. Jej jakość kontrolujemy w laboratoriach spółki posiadających akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na każdym etapie uzdatniania, a także w sieci. Poprzez nasze akcje edukacyjne zwracamy uwagę na potrzebę szanowania wody –zasoby słodkiej wody są ograniczone, ogromnym wyzwaniem dla nas, jako dostawcy warszawskiej kranówki, są przedłużające się susze. Szczególnie odczuwamy to w przypadku Wisły, spod dna której pobieramy wodę dla miasta. Nie oznacza to, że wody w kranach nam zabraknie, ale jako mieszkańcy też możemy zdziałać wiele, by minimalizować skutki zmian klimatycznych – mówi ekspert, zastępca dyrektora Pionu Wody w MPWiK, dr Anna Olejnik.

Wykorzystaj deszczówkę

Zbieranie wody deszczowej to opłacalne rozwiązanie. Możemy ją wykorzystać do usunięcia zabrudzeń z kostki brukowej, umycia samochodu czy do podlewania warzywniaka lub trawnika. Rośliny podlewać należy w najchłodniejszej porze dnia, by ograniczyć parowanie. Ułożenie ściółki dookoła roślin zatrzymuje wodę.

Zakochaj się w Warszawie
Autor: Materiały Promocyjne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE