Test na koronawirusa. Jak przygotować się do badania? Tłumaczymy

2020-10-20 11:10

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, jak poprawnie poddać się testowi na obecność koronawirusa. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wynik testu nie będzie błędny. O czym trzeba pamiętać?

Lawinowo rośnie liczba nowych zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem. Dziś badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9291 osób. Zmarło też 107 następnych osób - podał we wtorek resort zdrowia. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. małopolskim – 1486, mazowieckim - 1282 i wielkopolskim - 1186.

Coraz więcej osób będzie musiało poddać się testowi na obecność SARS-CoV-2. Aby wynik testu odzwierciedlał rzeczywistość, należy pamiętać o kilku ważnych regułach.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że na minimum dwie godziny przed wykonaniem testu w mobilnym punkcie pobrań należy nie jeść, nie pić, nie żuć gumy, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie myć zębów, nie przyjmować leków i nie palić papierosów.

Na badanie w mobilnym punkcie pobrań trzeba zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Wyniki testu zostaną przekazane na Internetowe Konto Pacjenta i do lekarza POZ, który zlecił badanie.

Wynik "negatywny" oznacza, że w organizmie nie wykryto SARS-CoV-2. Wynik "pozytywny" potwierdza obecność koronawirusa w organizmie. Komunikat "niediagnostyczny" oznacza, że pobrana próbka jest niezdatna do badania i należy ponownie wykonać badanie. Z kolei komunikat "nierozstrzygający" oznacza, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu. W ciągu 24-48 godzin od pacjenta powinna być pobrana kolejna próbka do badań.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki