Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by nie traktować testów serologicznych (immunologicznych) jako podstawy diagnostyki. Powinny być jedynie narzędziem pomocniczym. Również polski GIS zwraca uwagę, by do testów serologicznych podchodzić z dystansem. Skąd te wątpliwości?
Testy serologiczne na koronowirusa - rodzaje
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem mamy do wyboru 2 rodzaje testów serologicznych (immunologicznych):
- szybkie testy serologiczne kasetkowe - pobiera się krew z palca i po kilku minutach jest wynik
- testy serologiczne wykonywane metodą ELISA, które pozwalają wykrywać ilościowo przeciwciała we krwi - pobiera się krew z żyły
Jeśli już zdecydowałeś się wykonać test serologiczny, to wybierz ten drugi, wykonywany metodą ELISA. Zdaniem specjalistów jest on bardziej czuły i swoisty - czyli mówiąc po prostu - bardziej dokładny.
Testy kasetkowe często są fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne. Nie zawsze wiadomo, czy mają atest. A na ich "prawdomówność" wpływa wiele czynników, łącznie z warunkami transportu i przechowywania.
Poza tym należy pamiętać, że testy serologiczne tak naprawdę nie dają odpowiedzi szczegółowych, czy jesteśmy zakażeni i na jakim etapie tego zakażenia jesteśmy. Są raczej wskazane do sprawdzenia, czy już przeszliśmy infekcję.
Przeczytaj też:
- Rodzaje testów na koronawirusa
- Czym różnią się testy na koronawirusa serologiczne od testów genetycznych?
- Testy drive-thru na koronawirusa
- Wadliwe testy na koronawirusa z Chin
- Testy na koronawirusa czy tomografia - co lepiej wykrywa koronawirusa?
Porady eksperta