Warszawiaku PRZESTAŃ KOPCIĆ

i

Autor: materiały prasowe

Warszawiaku, ty też możesz pokonać SMOGA! Wymień kopciucha z pomocą miasta

2021-09-27 0:00

Mieszkasz w Warszawie? Ogrzewasz swój dom kopciuchem? Jeśli odpowiedź na oba pytania brzmi „tak”, masz coraz mniej czasu, żeby wymienić swój piec na bardziej ekologiczne źródło ciepła i uniknąć mandatu. Dobra wiadomość jest taka, że jeszcze w tym i przyszłym roku przy realizacji takiej inwestycji pomogą ci warszawscy urzędnicy. Jak najszybciej złóż wniosek i uzyskaj dotację w wysokości do 90 proc.!

Tak zwane kopciuchy to przestarzałe piece i kotły na paliwo stałe lub olej opałowy, które nie spełniają odpowiednich norm. W niektórych domach takie piece używane są nawet przez 20 czy 30 lat! Co gorsza, zdarza się, że ich właściciele poza standardowym opałem spalają w nich również śmieci, które absolutnie nie powinny tam trafić. Warto przypomnieć, że takie zachowanie jest w Polsce prawnie zabronione i karalne.

Zima już za pasem. Niebawem w powietrzu będzie unosił się charakterystyczny zapach dymu z kominów. Dymu, który zawiera w sobie również to, czego nie widać gołym okiem – mnóstwo zanieczyszczeń, które zagrażają zdrowiu wszystkich mieszkańców, także twojemu i twojej rodziny. Dlaczego? Pośrednio mogą przyczynić się do tak poważnych schorzeń, jak: nadciśnienie, wylew, zawał, miażdżyca, astma, choroba Alzheimera czy nowotwór płuc. A to tylko część z całego pakietu dolegliwości, które wiążą się z zanieczyszczonym powietrzem. Najbardziej narażone na działanie smogu są osoby ze złym stanem zdrowia lub mniejszą odpornością, np. dzieci i osoby starsze. Zamiast ryzykować ich zdrowiem, wymień kopciucha, aby wszyscy oddychali czystym powietrzem.

Warszawiaku PRZESTAŃ KOPCIĆ

Wymiana starego pieca na bardziej ekologiczną formę ogrzewania nie jest tanim rozwiązaniem. Doskonale wiedzą o tym też warszawscy urzędnicy, którzy postanowili zachęcić mieszkańców stolicy do podjęcia takiej decyzji. W 2019 r. ratusz uruchomił program miejskich dotacji na rzecz likwidacji kopciuchów. Każdy warszawiak, który dwa lata temu lub jeszcze w ubiegłym roku chciał wymienić stary piec, mógł liczyć na finansowe wsparcie, które sięgało nawet 100 proc. poniesionych kosztów! Niestety, z roku na rok dofinansowanie jest niższe.

– Na wymianę pieca zdecydowałem się rok temu – mówi pan Andrzej z Targówka. – Złożyłem wniosek o dotację, za pomocą urzędników rozliczyłem wszystkie formalności i dostałem z powrotem prawie całą kwotę, jaką wydałem na wymianę. Wiem, że to była dobra decyzja i od tego momentu namawiam wszystkich sąsiadów do tego, żeby zrobili to samo. Część z nich już to zrobiła, ale niektórzy nadal się wahają. Tylko po co czekać, jeśli z roku na rok wysokość dotacji ma być niższa? – zachęca. W tym roku dofinansowanie rzeczywiście jest mniejsze i wyniesie nie więcej niż 90 proc. Jednak w przyszłym roku zmaleje jeszcze bardziej – wyniesie maksymalnie 70 proc. Będzie to też ostatni rok, kiedy stolica pomoże swoim mieszkańcom w wymianie kopciuchów. Od 2023 r. za każdą taką inwestycję warszawiacy będą musieli zapłacić sami. Skąd taka strategia? Miasto chce, żeby mieszkańcy jak najszybciej pozbywali się kopciuchów ze swoich domów. Perspektywa pokrycia wszystkich kosztów z własnej kieszeni powinna skutecznie zmotywować do podjęcia decyzji o likwidacji starego pieca już teraz. Aby uświadomić to wszystkim warszawiakom i zachęcić ich do podjęcia działań, ratusz ruszył w sierpniu z kolejną kampanią informacyjną o konieczności wymiany kopciuchów: „Czas pokonać smoga”. Finansowe wsparcie miasta to tylko jeden z powodów, który może nakłonić warszawiaków do pozbycia się z domów starych, kopcących kotłów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od stycznia 2023 r. ogrzewanie budynków przy użyciu starych pieców będzie zabronione, a te osoby, które nie zastosują się do zakazu, powinny liczyć się z mandatem. Pytanie, czy warto ryzykować.

Jak uzyskać dotację

To znacznie łatwiejsze niż się wydaje. Wystarczy pobrać wniosek ze strony www.um.warszawa.pl/kopciuchy, wypełnić go i wydrukować. Papierową wersję – koniecznie ze zdjęciem „kopciucha” –trzeba dostarczyć do dowolnego urzędu dzielnicy lub wysłać go pocztą pod adres: Urząd m.st. Warszawy Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej ul. Kredytowa 3 00-056 Warszawa Jeśli składasz wniosek, ale nie jesteś właścicielem całej nieruchomości, do przesyłanych dokumentów musisz też dołączyć pisemną zgodę jej właściciela lub współwłaściciela na przeprowadzenie inwestycji. Dofinansowanie na zmianę źródła ciepła mogą dostać nie tylko osoby fizyczne, ale też wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe czy przedsiębiorcy. Warto więc porozmawiać na ten temat z zarządcą lub administratorem budynku. Po złożeniu dokumentów urzędnicy odezwą się do ciebie w sprawie podpisania umowy o dotację. Kolejny krok to już tylko realizacja inwestycji i załatwienie wszystkich formalności – wypełnienie i podpisanie druku rozliczenia, który jest dołączony do umowy z m.st. Warszawą. Pamiętaj, żeby dołączyć kopię protokołu odbioru inwestycji, oryginału faktury lub rachunku od wykonawcy oraz zdjęcia potwierdzającego wykonanie inwestycji. Po akceptacji wszystkich rozliczeń ze strony ratusza przyznana dotacja trafi na wskazany przez ciebie rachunek bankowy. Z całą procedurą, krok po kroku, możesz zapoznać się na stronie www.um.warszawa.pl/kopciuchy. Również tam, za pomocą specjalnego kalkulatora, obliczysz, jaką kwotę po wymianie kopciucha zwróci ci miasto. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się zadzwonić na infolinię: (22) 325 96 06 (czynna od poniedziałku do piątku między 8 a 16) – tam miejscy urzędnicy udzielą ci niezbędnych informacji i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Namów rodzinę i sąsiada

Być może jesteś już w gronie tych mieszkańców stolicy, którzy dawno wymienili stary piec i korzystają z bardziej ekologicznego źródła ciepła. Do takiego samego działania warto namówić też innych członków rodziny i okolicznych sąsiadów. Im więcej warszawiaków zdecyduje się na likwidację „kopciucha, tym większy będzie widać efekt i tym czystszym powietrzem będzie można oddychać w stolicy. Zdrowotnie skorzystają na tym mieszkańcy całego miasta. – Kiedyś nikt nie mówił o smogu, teraz co roku w zimie słychać o tym w mediach. Jeśli mogę mieć jakikolwiek wpływ na to, żeby w jakiś sposób zmienić jakość powietrza i wydłużyć sobie życie, to dlaczego nie skorzystać? – pyta pan Andrzej z Targówka. Dane z ostatnich dwóch lat pokazują, że jakość powietrza w Warszawie już się poprawiła. Ale na terenie miasta nadal znajduje się kilkanaście tysięcy starych pieców, które to powietrze zatruwają – najwięcej w Wawrze i na Białołęce. Warszawski ratusz już od kilku lat walczy z kopciuchami i sukcesywnie się ich pozbywa. Tylko w latach 2018-2020 udało się usunąć 1200 z 2000 zatruwających powietrze pieców w lokalach komunalnych, a na ten rok zaplanowano likwidację kolejnych 300. Rada m.st. Warszawy przyznała też ostatnio 3 mln zł dotacji dla dzielnicy Włochy na likwidację kopciuchów. Ta kwota pozwoli na usunięcie wszystkich przestarzałych pieców w lokalach komunalnych w tej dzielnicy do końca przyszłego roku. Jednak lokale komunalne to tylko jedna strona medalu. Drugą są domy i mieszkania prywatne ogrzewane piecami, które nie spełniają norm. Szacuje się, że na terenie Warszawy jest ich aż ok. 15 tys.! To zdecydowanie za dużo. I właśnie dlatego miejscy urzędnicy chcą przekonać mieszkańców do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania – np. pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub piec gazowy. Innym możliwym rozwiązaniem jest także przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej na terenie miasta. Nie czekaj do 2023 r. i wymień swojego kopciucha już dzisiaj! Jeśli zdecydujesz się na likwidację starego pieca, możesz też otrzymać środki finansowe na montaż odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe). Tu musisz jednak pamiętać, aby spełnić jeden warunek – źródła te muszą współpracować z nowym, ekologicznym sposobem ogrzewania. Fundusze możesz uzyskać też na wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody użytkowej.

Po co to wszystko

Z problemem smogu boryka się nie tylko Warszawa. Z danych ONZ wynika, że obecnie aż dziewięć na dziesięć osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, co przyczynia się do ok. 7 mln przedwczesnych zgonów każdego roku! Dane z Polski również są alarmujące – szacunkowo z powodu wysokich stężeń pyłów i innych substancji w powietrzu w naszym kraju co roku przedwcześnie umiera ponad 40 tysięcy osób. Dla samej Warszawy szacunki mówią o około 2800 osobach! Aby jak najszybciej poprawić te statystyki, bardzo ważne jest podjęcie natychmiastowych działań. Za przykład niech posłuży inne polskie miasto – Kraków, który do tej pory często bywał kojarzony z problemem smogu. We wrześniu 2019 r. zakazano tam ogrzewania lokali paliwami stałymi. Dzięki tej decyzji, a także podejmowanym wcześniej działaniom jakość powietrza w mieście się poprawiła – w sezonie grzewczym liczba pyłów zawieszonych (PM10, i PM2,5) spadła o ponad 40 proc.

ZAPAMIĘTAJ!

  • Od 1 stycznia 2023 r. ogrzewanie domu czy mieszkania kopciuchem będzie zabronione. Jeśli nie będziesz przestrzegać zakazu, będzie groził ci mandat.
  • Jeszcze tylko w tym i przyszłym roku możesz uzyskać miejską dotację na wymianę przestarzałego pieca i kotła na olej opałowy lub paliwa stałe. Od 2023 r. za taką inwestycję zapłacisz z własnej kieszeni.
  • Wysokość dofinansowania w tym roku może wynieść maksymalnie do 90 proc., a w 2022 r. – do 70 proc.
  • Wszystkie informacje na temat programu dotacyjnego miasta znajdziesz na stronie www.um.warszawa.pl/kopciuchy.
  • Ewentualne wątpliwości pomogą ci rozwiać warszawscy urzędnicy dyżurujący pod numerem infolinii (22) 325 96 06 (czynna od poniedziałku do piątku, między 8.00 a 16.00). Czas, żeby pokonać smoga – wspólnie z Warszawą.

ŚMIERTELNIE GROŹNY SMOG

Smog, czyli wysokie stężenie pyłu w powietrzu, jest bardzo szkodliwy. Szczególnie uważać powinni na niego seniorzy, dzieci i osoby aktywne fizycznie. Może nasilać objawy alergii i wywoływać choroby płuc. Nic dziwnego, że miasta walczą ze smogiem. W skład smogu wchodzą m.in.:

  • Pył zawieszony drobny (PM10 iPM2,5) – cząsteczki te zawierają różne bardzo szkodliwe składniki m.in. siarkę, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny (najgroźniejsze ze znanych człowiekowi substancji!) oraz różne alergeny.
  • Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne –przedostają się do atmosfery razem z dymem z przydomowych pieców.
  • Tlenki azotu – głównym ich źródłem jest ruch samochodowy i palenie węglem.
  • Dwutlenek siarki – emitowany jest przez ciepłownie i inne zakłady przemysłowe, które jako źródła energii używają paliw kopalnych.
  • Tlenek węgla – to popularny czad. Jego źródłem są przede wszystkim dymy z domowych pieców i spaliny samochodowe. Wszystkie te związki są bardzo szkodliwe. Nasilają alergię i astmę, a ich długotrwałe wdychanie powoduje wiele groźnych chorób m.in. nowotwory.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST URZĄD M.ST. WARSZAWY

Zakochaj się

i

Autor: materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają