Warszawo, „czas pokonać smoga”!

2021-09-17 0:00
Warszawo, „czas pokonać smoga”!
Autor: materiały prasowe

Problem smogu dotyka każdego z nas. Ale też każdy z nas może – nawet minimalnie – zmniejszyć skalę tego problemu. Zaczynając od najprostszych sposobów, takich jak dojazd do szkoły czy pracy komunikacją miejską, aż po szerzej zakrojone działania, np. wymiana starego pieca na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. W tym celu warto skorzystać ze wsparcia miasta, bo jeszcze w tym i przyszłym roku można otrzymać miejską dotację na likwidację kopciucha w swoim domu!

Metoda małych kroków

Nasze codzienne wybory mają wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy w stolicy. Zamiast samochodu wybierz metro, autobus, tramwaj lub szybką kolej miejską – możliwości jest naprawdę dużo. W cieplejszych miesiącach warto skorzystać z roweru (np. miejskiego Veturilo) albo pójść piechotą. To też dodatkowa inwestycja we własne zdrowie! Żeby poprawić jakość powietrza we własnym mieszkaniu lub w domu, możesz zainwestować w oczyszczacz powietrza. Urządzenie przyda się, kiedy stężenia zanieczyszczeń substancji przekraczają dopuszczalne normy. Dobrym rozwiązaniem będą też rośliny – istnieją specjalne odmiany kwiatów doniczkowych, które oczyszczają powietrze, np. skrzydłokwiat, anturium, dracena czy fikus.

Zrób coś więcej!

Jeśli Twój dom lub mieszkanie są ogrzewane przestarzałym piecem, warto zdecydować się na jego wymianę na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania – np. pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub piec gazowy. Przy takiej inwestycji możesz liczyć na finansowe wsparcie miasta. Ale warto się pospieszyć, bo dotacje udzielane przez m.st. Warszawę będą przyznawane jeszcze tylko w tym i przyszłym roku! Co ważne, wysokość dofinansowania będzie maleć – w tym roku możesz liczyć na zwrot nawet do 90 proc. kosztów inwestycji, w 2022 r. będzie to już maksymalnie 70 proc. A od 1 stycznia 2023 r. za wymianę pieca będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Od tego samego roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, używanie pieców bezklasowych (kopciuchów) będzie zabronione.

Jak wnioskować o dofinansowanie?

Aby otrzymać miejską dotację, wypełnij wniosek i jego papierową wersję – razem ze zdjęciem swojego kopciucha i dostarcz do dowolnego urzędu dzielnicy lub wyślij go pocztą na adres: Urząd m.st. Warszawy, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa. Potem sprawa jest prosta: podpisujesz umowę z miastem, realizujesz inwestycję, dostarczasz do ratusza dokumenty potwierdzające wymianę pieca, a po ich akceptacji – miasto zwraca Ci część kosztów. Z całą procedurą możesz się zapoznać na stronie www.um.warszawa.pl/kopciuchy. Tam też za pomocą specjalnego kalkulatora obliczysz, ile pieniędzy po wymianie pieca zwróci Ci ratusz. Wszystkie wątpliwości możesz wyjaśnić telefonicznie, pod numerem infolinii: (22) 325 96 06 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8–16).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE