Warto napisać do psychologa

i

Autor: materiały prasowe

Warto napisać do psychologa

2021-09-23 0:00

Pandemia Covid-19 pogorszyła stan zdrowia psychicznego wielu Polaków. Dlatego w ramach kampanii społecznej „Stop Barierom – Stop Covid” Fundacja Neuron+ uruchomiła bezpłatne porady psychologiczne.

W tym roku kampania jest dedykowana nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, członkom ich rodzin, ale i seniorom, gdyż te grupy w szczególny sposób zostały dotknięte przez negatywne skutki pandemii. Jednym z elementów kampanii jest uruchomienie bezpłatnych porad z różnych dziedzin, w tym dotyczących spraw prawnych, czy socjalnych. Ale w kontekście pandemii COVID-19 Fundacja zdecydowała się na zorganizowanie także porad psychologa.

– Wszystkie dostępne badania wskazują na to, że w czasie pandemii znacznie pogorszył się stan zdrowia psychicznego mieszkańców naszego kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób z niepełnosprawnością i seniorów, których szczególnie dotknęła przymusowa izolacja, ograniczenie możliwości przemieszczania się. Samotność, brak kontaktu z bliskimi i innymi osobami wywołują u ludzi stany lekowe, frustrację, pogłębiają choroby. Tym bardziej, że ich również dotyczą ograniczenia w dostępie do opieki medycznej i rehabilitacji. Często rodzina nie jest w stanie im pomóc, konieczne jest wsparcie specjalisty – psychologa i Fundacja taką pomoc zapewnia – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

Pytania do psychologa można kierować mailowo za pośrednictwem strony www.stopbarierom.pl. Ekspert stara się dać jak najpełniejszą odpowiedź na nurtujące ludzi pytania, wskazać metody radzenia sobie ze stresem, traumą, pomóc w przeżywaniu samotności czy podpowiedzieć w jaki sposób ktoś z rodziny czy znajomych może wesprzeć osoby przeżywające problemy natury psychicznej. Jeśli problem jest poważniejszy i wymaga pomocy w szerszym zakresie, to ekspert wskaże możliwości podjęcia terapii w specjalistycznej poradni.

– Część z nas ma opory przed rozmową z psychologiem. Całkowicie niepotrzebnie, bo nie jest żadnym wstydem zwrócić się o pomoc do takiego specjalisty. Nie można bagatelizować nawet najdrobniejszych objawów stanów depresyjnych, czy innych zaburzeń, gdyż pogarszają one jakość życia osób z niepełnosprawnością. Nawet w większym stopniu niż ludzi zdrowych – podkreśla prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

To już trzecia edycja kampanii społecznej „Stop Barierom”. W poprzednich dwóch latach Fundacja Neuron+ koncentrowała się na sprawach związanych z edukacją i pracą OzN. W tym roku te treści są również obecne w kampanii, ale dominują zagadnienia związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii koronawirusa.

Więcej na www.stopbarierom.pl

III edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej STOP Barierom - STOP Covid na rzecz osób z niepełnosprawnością jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: Fundacji ORLEN, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego Sp. z o.o., Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają