Warto napisać do psychologa

2021-09-23 0:00
Warto napisać do psychologa
Autor: materiały prasowe

Pandemia Covid-19 pogorszyła stan zdrowia psychicznego wielu Polaków. Dlatego w ramach kampanii społecznej „Stop Barierom – Stop Covid” Fundacja Neuron+ uruchomiła bezpłatne porady psychologiczne.

W tym roku kampania jest dedykowana nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, członkom ich rodzin, ale i seniorom, gdyż te grupy w szczególny sposób zostały dotknięte przez negatywne skutki pandemii. Jednym z elementów kampanii jest uruchomienie bezpłatnych porad z różnych dziedzin, w tym dotyczących spraw prawnych, czy socjalnych. Ale w kontekście pandemii COVID-19 Fundacja zdecydowała się na zorganizowanie także porad psychologa.

– Wszystkie dostępne badania wskazują na to, że w czasie pandemii znacznie pogorszył się stan zdrowia psychicznego mieszkańców naszego kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób z niepełnosprawnością i seniorów, których szczególnie dotknęła przymusowa izolacja, ograniczenie możliwości przemieszczania się. Samotność, brak kontaktu z bliskimi i innymi osobami wywołują u ludzi stany lekowe, frustrację, pogłębiają choroby. Tym bardziej, że ich również dotyczą ograniczenia w dostępie do opieki medycznej i rehabilitacji. Często rodzina nie jest w stanie im pomóc, konieczne jest wsparcie specjalisty – psychologa i Fundacja taką pomoc zapewnia – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

Pytania do psychologa można kierować mailowo za pośrednictwem strony www.stopbarierom.pl. Ekspert stara się dać jak najpełniejszą odpowiedź na nurtujące ludzi pytania, wskazać metody radzenia sobie ze stresem, traumą, pomóc w przeżywaniu samotności czy podpowiedzieć w jaki sposób ktoś z rodziny czy znajomych może wesprzeć osoby przeżywające problemy natury psychicznej. Jeśli problem jest poważniejszy i wymaga pomocy w szerszym zakresie, to ekspert wskaże możliwości podjęcia terapii w specjalistycznej poradni.

– Część z nas ma opory przed rozmową z psychologiem. Całkowicie niepotrzebnie, bo nie jest żadnym wstydem zwrócić się o pomoc do takiego specjalisty. Nie można bagatelizować nawet najdrobniejszych objawów stanów depresyjnych, czy innych zaburzeń, gdyż pogarszają one jakość życia osób z niepełnosprawnością. Nawet w większym stopniu niż ludzi zdrowych – podkreśla prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

To już trzecia edycja kampanii społecznej „Stop Barierom”. W poprzednich dwóch latach Fundacja Neuron+ koncentrowała się na sprawach związanych z edukacją i pracą OzN. W tym roku te treści są również obecne w kampanii, ale dominują zagadnienia związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii koronawirusa.

Więcej na www.stopbarierom.pl

III edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej STOP Barierom - STOP Covid na rzecz osób z niepełnosprawnością jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: Fundacji ORLEN, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego Sp. z o.o., Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE