Wyciągnąć wnioski z pandemii

2021-09-09 0:00
Wyciągnąć wnioski z pandemii
Autor: Materiały Prasowe

Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED, Prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej, Wiceprezydent Pracodawców RP

W chwili wybuchu pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 nie spodziewaliśmy się, że będzie ona miała tak duży wpływ na nasze życie osobiste, na pracę, a przede wszystkim na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Już wcześniej obserwowaliśmy osłabienie kondycji psychicznej w społeczeństwie, jednak jej wybuch spowodowywał znaczące pogorszenie samopoczucia wielu z nas. Spotkaliśmy się z ogromnym wyzwaniem w zakresie świadczenia opieki medycznej i, w trosce o naszych pacjentów i pracowników, błyskawicznie wdrożyliśmy nowe standardy.

Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że ta sytuacja jest trudna dla wszystkich – w okresie pandemii w naszych Poradniach Zdrowia Psychicznego Harmonia zauważyliśmy zwiększone zapotrzebowanie na wizyty u psychologów i psychiatrów. Musimy też pamiętać o aktywności fizycznej, której wpływ na samopoczucie nie budzi wątpliwości. Regularny wysiłek fizyczny jest niezbędny w celu budowania naturalnej odporności, utrzymania pełni zdrowia.

Nie ulega wątpliwości, że życie po pandemii będzie wymagało zapewnienia opieki medycznej coraz większej grupie. Pomocy będą wymagali zarówno ozdrowieńcy, jak i osoby, które w okresie pandemii nie zgłosiły się w porę po pomoc i teraz walczą z nasilonymi objawami wielu chorób. Brak możliwości kontroli stanu naszego zdrowia, brak profilaktyki powodują, że choroby narastają. Tak tworzy się dług zdrowotny, który będziemy spłacać przez następne kilka lat.

Nad nami wisi widmo kolejnej fali zachorowań. To, co mnie martwi to to, że tempo szczepień mocno wyhamowało. W pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest niespełna połowa Polaków, a co z pozostałymi? Aby powstrzymać rozwój pandemii, zaszczepionych powinno być 70 proc. społeczeństwa. Potrzebujemy rzetelnej wiedzy i edukacji, a po stronie społeczeństwa - odpowiedzialności. Zachęcam każdego z Państwa do dbania o zdrowie i zaszczepienie się przeciw Covid-19.

Wszystkie te pojawiające się wyzwania powodują, że konieczne są zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Zmiany jednak wymagają odważnych decyzji, a ich wprowadzanie ułatwia dobre przywództwo. Każdy kryzys można zarządzić tak, aby stał się dla firmy lub organizacji szansą na rozwój. Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu będziemy rozmawiać na temat wyzwań i koniecznych zmian, a także będziemy poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak być przywódcą w dzisiejszym świecie.

Partner materiału LUX MED

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE