Z Polski na orbitę

i

Autor: Materiały prasowe

Niesamowite obiekty, pomysły, wynalazki i urządzenia

Z Polski na orbitę

2022-12-05 0:05

Niesamowite obiekty, pomysły, wynalazki i urządzenia powstają dzięki rodzimym naukowcom i pasjonatom, start-upom i instytucjom badawczym. To właśnie im poświęcona jest „Myśl po polsku” – cykl filmów popularnonaukowych (YouTube) i podcastów (Spotify) na temat bogatej polskiej myśli naukowo-technicznej oraz osiągnięć Polaków.

Scanway tworzy kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów z zakresu technologii obserwacyjnej. Założyciele spółki są laureatami nagrody „30 Kreatywnych Wrocławia” – plebiscytu, w którym nagrodzą się osoby i organizacje odnoszące sukcesy nie tylko w Polsce, lecz również za granicą. Ta innowacyjna firma projektuje i wdraża systemy wizyjne dla przemysłu i kosmosu. Młoda spółka założona przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej jest autorem ScanSAT-u – polskiego satelity do obserwacji Ziemi.

Z Polski na orbitę

i

Autor: Materiały prasowe

Na Ziemi i w kosmosie

Naukowcy i inżynierowie ze Scanwaya pracują również nad systemami optycznymi, które potrafią analizować powierzchnię różnorodnych produktów. Dzięki czemu można zaobserwować ich cechy, których nie da się zauważyć gołym okiem czy zwykłą kamerą. Znajduje to zastosowanie np. w przemyśle spożywczym, gdzie system kamer HyperEye jest odpowiedzialny za wczesne wykrywanie pleśni zanim dostrzeże ją ludzkie oko na owocach i warzywach.

Wrocławska firma działa również w ramach uruchomionego niedawno projektu PIAST, którego liderem jest Wojskowa Akademia Techniczna. W ramach PIAST-a zostaną opracowane trzy nanosatelity, które będą obsługiwane przez polskie siły zbrojne i umieszczone na orbicie w 2024 roku. Owocem współpracy mają być satelity obserwacyjne, które dostarczą dane wywiadowcze naszemu wojsku.

Z Polski na orbitę

i

Autor: Materiały prasowe

Polsko-niemiecki satelita

Lada moment ma na orbicie okołoziemskiej ma zaleźć się pierwszy polsko-niemiecki satelita, który zostanie wyniesiony na pokładzie rakiety SpaceX należącej do miliardera Elona Muska. Celem misji STAR VIBE jest m.in. umieszczenie teleskopu autorstwa firmy Scanway, który ma służyć obserwacji Ziemi z kosmosu. Zadaniem tego przyrządu optycznego będzie przede wszystkim fotografowanie naszej planety, aby można było oceniać zmiany zachodzące na jej powierzchni, np. na przykład hydrologiczne czy klimatyczne.

Więcej o niezwykłych rodzimych innowacjach i ich pomysłodawcach na kanałach „Myśl po polsku” w serwisach YouTube i Spotify.

Z Polski na orbitę

i

Autor: Materiały prasowe
Akcja realizowana we współpracy z Totalizatorem Sportowym i Fundacją Empiria i Wiedza. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Myśl po polsku”.
Nasi Partnerzy polecają