„Zaufaliśmy procesom demokratyzacji”, ubolewa biskup. Przedstawiono raport o stanie Kościoła w Polsce

2021-03-05 22:12 ej
Kościół
Autor: pixabay.com

„Zaufaliśmy procesom demokratyzacji i podstawom programowym, a tymczasem serca młodych pobiegły zupełnie w inną stronę i zostały przechwycone przez kogoś innego”, stwierdził Bp Grzegorz Suchodolski w czasie prezentacji raportu „Kościół w Polsce” przygotowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Od Bacha do Beatlesów. Kościół zakazał tych piosenek.

Września. Mogło dojść nawet do rozlewu krwi! Policja broniła Mateusza Morawieckiego przed rolnikami

W ciągu ostatnich 25 lat o 20 procent zmniejszyła się liczba młodzieży wierzącej w Boga. Aż o 50 proc. więcej młodzieży nie chodzi do kościoła i nie stosuje innych praktyk katolickich. Zdaniem autorów raportu nastąpiło „zaburzenie międzypokoleniowego przekazu wiary”. Bp Grzegorz Suchodolski zaradzenie tej sytuacji widzi w „mądrej ewangelizacji opartej na cierpliwym towarzyszeniu oraz nawróceniu pastoralnym całej wspólnoty Kościoła”. Zwrócił jednak uwagę na język używany w kościołach i na katechezie, stwierdzając, że dla młodych jest on odległy, archaiczny. Młodzież lubi krótko i konkretnie – stwierdził bp Suchodolski. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego jako głęboko wierzący deklaruje się tylko 11 proc. Polaków. Raport zwrócił uwagę, że do polskich wspólnot jak Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Spotkania Małżeńskie, Przymierze Rodzin czy Rodzina Rodzin dołączyły Odnowa w Duchu Świętym, Droga Neokatechumenalna, Legion Maryi, Prałatura Świętego Krzyża czy Opus Dei.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze