Biden boi się ataków hakerskich. W Białym Domu spece od cyberbezpieczeństwa

2021-01-22 18:00 mw
Joe Biden od razu wziął się do pracy w gabinecie owalnym
Autor: AP Joe Biden od razu wziął się do pracy w gabinecie owalnym

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zatrudni grupę doświadczonych specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa narodowego. Eksperci mają ogromną wiedzę na temat cyberprzestrzeni i są wychwalani przez byłych funkcjonariuszy obrony i śledczych. Tym samym komentuje się, że rząd Stanów Zjednoczonych pracuje nad odzyskaniem sił po jednym z największych włamań do swoich agencji, za którymi mają stać rosyjscy szpiedzy.

Gdy w Białym Domu zasiadał Donald Trump, cyberbezpieczeństwo nie było priorytetem byłego prezydenta, a ten obszar według administracji Bidena należy do narodowej obronności i musi być jednym z elementów polityki krajowej. Trump zlikwidował stanowisko koordynatora ds. cyberbezpieczeństwa w Białym Domu, zmniejszył też skrzydło dyplomacji cybernetycznej Departamentu Stanu i zwolnił też federalnego lidera ds. cyberbezpieczeństwa Chrisa Krebsa po swojej przegranej w wyborach prezydenckich.

Cyberbezpieczeństwo wraca jednak z całą mocą na listę zadań priorytetowych, szczególnie, że w grudniu doszło do cyberataku, który uderzył w osiem agencji federalnych i wiele firm, w tym dostawcę oprogramowania SolarWinds Corp. Amerykańskie agencje wywiadowcze publicznie przypisały go rosyjskim podmiotom państwowym. Moskwa zaprzeczyła udziałowi we włamaniu do systemów komputerowych w USA.  

Zgodnie z niedawno wprowadzonym prawem Biden musi teraz otworzyć biuro skoncentrowane na cyberprzestrzeni, które będzie podlegać nowemu krajowemu dyrektorowi ds. cyberprzestrzeni, powiedział Mark Montgomery, były pracownik Kongresu, który pomógł w przygotowaniach nowego urzędu. - Wspaniale jest widzieć priorytet, jaki nowa administracja nadaje cyberprzestrzeni - powiedziała Suzanne Spaulding, dyrektorka projektu Defending Democratic Institutions w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

Wałęsa podbija internet. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 119
Najnowsze