Biden rozsiadł się w Białym Domu i wziął się do pracy. Podpisał 17 ustaw!

2021-01-21 11:38 mw

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden pojawił się w Gabinecie Owalnym w Białym Domu po raz pierwszy w środę po południu i od razu zakasał rękawy. Podpisał aż 17 ustaw wykonawczych, przeczytał również list, który zostawił mu były prezydent Donald Trump.

Biden zabrał się do pracy wkrótce po wielkim wejściu do Białego Domu w środę, idąc ręka w rękę z Pierwszą Damą Jill Biden do ich nowego domu. - Czuję się, jakbym wracał do domu - powiedział. Tuż za nim szli członkowie rodziny prezydenta, w tym Hunter, będący przedmiotem ataków republikanów podczas kampanii. W swoim pierwszym pokazie jedności do Bidena i wiceprezydentki Kamali Harris dołączyli byli prezydenci i pierwsze damy obu partii - z jednym godnym uwagi wyjątkiem - brak Donalda Trumpa. Trump opuścił Biały Dom z żoną Melanią i poleciał do Florydy. Zostawił jednak list Bidenowi na biurku w Gabinecie Owalnym, jednak jego treść nie jest znana. Jak podkreślił Biden treść listu jest prywatne, ale jego wydźwięk jest „szczodry”. 

Po oficjalnych częściach Biden zasiadł przy biurku w Gabinecie Owalnym i od razu zabrał się do pracy. - Myślałem, że nie ma czasu na czekanie - powiedział. Na biurku leżał duży stos teczek, a za jego plecami wisiały zdjęcia przedstawiające jego rodzinę. Biden podpisał trzy ustawy wykonawcze, a pierwsza z nich dotyczyła noszenia maseczek we wszystkich budynkach federalnych. Sam podpisując ustawy wykonawcze miał nałożoną maseczkę. 

Oprócz tego podpisał ustawę zapewniającą „wsparcie dla niedostatecznie obsługiwanych społeczności” i trzecie polegające na ponownym przystąpieniu do porozumienia klimatycznego z Paryża. Trump odsunął Stany Zjednoczone od porozumienia klimatycznego, a Biden obiecał przywrócić Ameryce porozumienie w pierwszym dniu swojej prezydentury. Oprócz tego podpisano decyzję zapewniająca pracownikom instytucji, placówek federalnych ochronę przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, przywrócono też szkolenia na temat różnorodności. Kolejne podpisane ustawy przez Bidena dotyczyły zatrzymania budowy muru na granicy z Meksykiem. W najbliższych dniach Biden ma też znieść zakaz służby w wojsku USA dla osób transseksualnych oraz zniesiony zakaz wjazdu do USA dla posiadaczy paszportów z siedmiu krajów z większością muzułmańską. 

Express Biedrzyckiej - Włodzimierz Cimoszewicz: Trump był politycznym nieporozumieniem
Najnowsze