Ta bakteria rozkłada poliuretan

i

Autor: Shutterstock

Bardzo groźna BAKTERIA wyciekła z chińskiego laboratorium. Władze to UKRYWAŁY! Tysiące zarażonych

2020-09-24 17:59

Bakteria gorączki maltańskiej to inaczej bruceloza. Jak właśnie wyszło na jaw, wydostała się ona z zakładu produkującego szczepionki w chińskim Lanzhou już rok temu a chorobą zaraziły się co najmniej 3 tysiące osób. Tymczasem dopiero teraz tamtejsze władze ujawniły skalę problemu.

Chiny za wyciek ukarały dyscyplinarnie ośmiu pracowników fabryki, ale żaden z nich nie poniósł odpowiedzialności prawnej. Komisja zdrowia Lanzhou, stolicy prowincji Gansu na północny Chin, przekazała, że zakażenie gorączką maltańską potwierdzono u 3245 osób, a kolejnych 1401 uzyskało wstępnie dodatnie wyniki. Łącznie pod kątem choroby przebadano prawie 22 tysiąca spośród 2,9 miliona mieszkańców Lanzhou. - Nie stwierdzono przypadków śmiertelnych - zapewnia komisja. 

Chińskie media opisują dotkliwe skutki choroby, które do dziś utrudniają życie zakażonym mieszkańcom. Portal Caixin podaje przykład 40-letniej sklepikarki, przedstawionej jako Gao Hong, której we wrześniu 2019 roku zaczął dokuczać ból stawów i utrzymująca się przez długi czas gorączka. Dopiero po prawie sześciu miesiącach lekarze zdiagnozowali u niej brucelozę.Było już wtedy za późno, by zastosować najskuteczniejszą terapię. W efekcie kobieta boryka się z uciążliwą i trudną do wyleczenia chorobą, która wymaga podawania leków przez długi czas. Ból stawów stał się w lipcu tak silny, że Gao ciężko jest samodzielnie chodzić - relacjonują media.

- Łydka spuchła mi do rozmiaru dwa razy większego niż normalny i bolą mnie stawy w całym ciele - powiedziała kobieta.Choć u wielu osób wykryto przeciwciała brucelozy, tylko nielicznym postawiono formalną diagnozę. Pacjenci nie są w stanie wytłumaczyć, dlaczego lekarze tak niechętnie stawiali diagnozę i przepisywali agresywną terapię - podał Caixin po rozmowie z dziesiątkami zakażonych. 

Istnieje szczepionka przeciwko brucelozie dla zwierząt (taką produkowano w chińskich zakładach), ale nie ma szczepionki dla ludzi. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy unikać spożywania surowego mięsa i niepasteryzowanych produktów mlecznych - chociażby sera czy lodów. Jednak bakteria może się także rozprzestrzeniać drogą kropelkową lub poprzez kontakt z otwartą raną. Najbardziej narażone są osoby zatrudnione przy hodowli zwierząt, weterynarze czy rzeźnicy. Podczas pracy ze zwierzętami lub tkankami zwierzęcymi konieczna jest odzież ochronna, okulary i rękawice. Zawsze ważne jest mycie rąk.Przez pewien czas bakteria gorączki maltańskiej była brana pod uwagę jako broń biologiczna. Badania nad takim zastosowaniem bakterii prowadzili między innymi Amerykanie w latach 50. i 60. Patogen jest łatwo dostępny, nietrudno go namnożyć i rozpylić, skuteczna jest już niewielka dawka. Nie zabija, ale osłabia zdolność bojową i angażuje personel medyczny.

Profesor Włodzimierz Gut: Mamy trzecią falę koronawirusa [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki