Czy Rosja szykuje się do wojny? Szef unijnej dyplomacji mówi o niebezpieczeństwie

2021-04-19 16:10 Zofia Dąbrowska
Konflikt między Rosja a Ukrainą narasta
Autor: AP Konflikt między Rosja a Ukrainą narasta

Pokaz siły, sposób na kryzys i testowanie reakcji nowego prezydenta USA czy przygotowania do wojny? Rosja ogranicza żeglugę na Morzu Czarnym, Wielka Brytania wysyła tam swoje okręty wojenne. Ukraina jest otoczona przez rosyjską armię. "To bardzo niebezpieczna sytuacja" – ocenia Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej. To, co zaczęło się od rzekomych ćwiczeń rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, zmieniło się w otwarte gromadzenie armii Putina wkoło Ukrainy i doprowadziło do stanu, który przypomina nową zimną wojnę.

Rosja przeciwko całemu Zachodowi! To, co zaczęło się od rzekomych ćwiczeń rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, zmieniło się w otwarte gromadzenie armii Putina wkoło Ukrainy i doprowadziło do stanu, który przypomina nową zimną wojnę. - To bardzo niebezpieczna sytuacja – mówi Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej i wzywa Rosję do wycofania oddziałów. Według władz w Kijowie Rosja zmieniła Krym w jeden wielki obóz wojskowy, a amerykański generał Philip Breedlove ujawnia, że zgromadzono tam już nawet szpitale polowe, artylerię i zaopatrzenie wojsk. - Jeszcze trzy, cztery dni temu wyglądało to na pokaz siły – dodaje generał. Według Kijowa do granic zbliżyło się już nawet 110 tysięcy żołnierzy rosyjskich – najpierw było ich 80 tysięcy, potem ich liczba miała wzrosnąć. Co na to Zachód? Prezydent Estonii wzywa do zamrożenia rosyjskich wiz, Emmanuel Macron apeluje o wyznaczenie „czerwonej linii”, której Putin nie może przekroczyć.

NIE PRZEGAP: Nawalny UMRZE za kilka dni! Jego rzeczniczka mówi o MORDERSTWIE

Nie należąca już do UE Wielka Brytania zdecydowała się na najmocniejszy ruch i wysłała na Morze Czarne swoje okręty wojenne, mają dopłynąć tam w maju. W odpowiedzi Rosja ogłosiła, że zawiesza prawo żeglugi dla obcych okrętów na niektórych obszarach wokół Krymu od 24 kwietnia do 31 października, ale dementuje doniesienia o całkowitej blokadzie Cieśniny Kerczeńskiej. "Wzywamy Rosję do zagwarantowania swobodnego dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim i umożliwienia swobody żeglugi" - głosi oświadczenie NATO. Rosja utrzymuje, że nie dąży do wojny. Jednak może mieć interes w otwartym zajęciu wschodniej Ukrainy, choćby w celu zapewnienia dostaw wody dla zaanektowanego w 2014 roku Krymu. Przedstawiciele Kremla przyznawali niedawno, że „obrona” obywateli rosyjskich mieszkających w separatystycznych republikach donieckiej i ługańskiej może być konieczna.

NIE PRZEGAP: Książę Harry ZOSTANIE w Wielkiej Brytanii! Sensacyjne rozmowy z Williamem!

Putin opływa w luksusy w swoim pałacu. Ma teatr, kasyno i scenę do striptizu. Komentarz Adama Federa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze