Wiosenne porządki

i

Autor: archiwum Wiosenne porządki

34 triki na SZYBKIE i ekologiczne SPRZĄTANIE - zdążysz przed świętami!

2020-04-09 16:13

Niewiele jest nietoksycznych związków, którymi możemy zastąpić dziesiątki niszczących środowisko specyfików przeznaczonych do mycia i czyszczenia. Tym lepiej. Liczy się prostota przygotowania i zadziwiająca skuteczność. Świąteczny efekt.

Soda oczyszczona, ocet spirytusowy, denaturat, amoniak, kwasek cytrynowy lub cytryna, olejki zapachowe, do tego sól. Mieszając te składniki z dodatkiem wody w różnych zestawieniach i proporcjach można zrobić wszystkie środki czyszczące niezbędne do wysprzątania domu. Także te do mycia mebli, czyszczenia elementów metalowych i porcelany.
Sprzątanie raz w tygodniu z zastosowaniem specjalistycznych środków do czyszczenia i mycia, powoduje że niszczymy płuca w takim samym stopniu, jakbyśmy wypalili 20 papierosów. Używając sklepowych środków chemicznych na dużą skalę narażamy się na astmę i alergie, a przy tym niszczymy środowisko naturalne. Tymczasem potrzeba nam sody, wody i reszty.
*soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, czyści i ściera oraz usuwa nieprzyjemne zapachy, neutralizuje kwasy i ma właściwości żrące
*ocet spirytusowy, wodny roztwór kwasu octowego, walczy z trudno usuwalnymi zapachami, np. kociego moczu, dezynfekuje, wybiela, rozpuszcza tłuszcz i usuwa pleśń
*cytryna i kwasek cytrynowy to naturalne odplamiacze. Rozpuszczają tłuszcz i wybielają
*Sól ma właściwości ścierające i dezynfekuje
*olejki zapachowe poza tym że pachną, zabijają bakterie i niszczą grzyby
*denaturat, czyli skażony alkohol etylowy, czyści i rozpuszcza tłuszcz

Wiosenne porządki: zbieraj kupony i sprzątaj taniej nawet o 50%

i

Autor: Leifheit, materiały prasowe Mop parowy Clean Tenso

Sprawy porządkowe

1.Płyn do mycia naczyń: wymieszać paczkę sody oczyszczonej, sok z jednej cytryny i pół litra wody.
2.Czyszczenie mikrofalówki: do szklanki wody wlać 10 łyżek octu, przelać do miski i podgrzać w kuchence. Takim samym roztworem, lekko ciepłym, umyć wnętrze za pomocą ścierki z mikrofibry.
3.Czyszczenie przypalonych garnków: pokrywamy przypalone miejsce papką sody zmieszanej z octem i zostawiamy na kilka dni. Można też zagotować w przypalonym garnku wodę z kilkoma łyżkami sody i zostawić do wystygnięcia lub pół godziny na wolnym ogniu gotować w nim roztwór kilku łyżek sody, octu i szklanki wody.
4.Przypalony piekarnik czy kuchenkę gazową należy posypać sodą oczyszczoną, po czym skropić ją mieszaniną wody i octu w proporcji 1:1 Dobrze jest użyć do tego butelki z rozpylaczem. Zabrudzenia usuwamy mokrą ściereczką z mikrofibry.
5.Zatykający się odpływ trzeba wypełnić dużą ilością sody oczyszczonej, wlać butelkę octu spożywczego, a dopiero po kilku godzinach kilka litrów gorącej wody.
6.Lodówkę wyczyścimy papką z sody oczyszczonej i ciepłej wody. Ten roztwór usunie nie tylko brud, ale wszystkie „lodówkowe” zapachy.
7.Soda to idealny środek stosowany zamiast proszku do prania białych rzeczy, kuchennych ściereczek i ręczników.
8.Wsypana do rękawiczek gumowych pozbawi je stęchłego zapachu i osuszy.
9.Sztućce srebrne i ze stali nierdzewnej wypolerujemy do połysku za pomocą zwilżonej gąbki i suchej sody. Inny sposób to staranne płukanie ciepłą wodą po kilkugodzinnym leżakowaniu w wodzie z dodatkiem dużej ilości sody.
10.Preparatem, którym wyczyścimy „do nowości” pełną zacieków plastikową lub szklaną powlokę kabiny prysznicowej jest mieszanka zrobiona z opakowania sody oczyszczonej, dwóch szklanek wody i kilku łyżek octu.
11.Sodą oczyszczoną i octem można wyczyścić zapuszczone fugi w kafelkach podłogowych. Robimy w tym celu mleczko z sody i octu lub proszku do pieczenia i octu. Pokrywamy nim fugi i zostawiamy na pół godziny. Potem myjemy wodą i ostrym zmywakiem do naczyń.
12.Plamy na dywanie, wykładzinie, materacu czy kanapie usuniemy posypując je sodą i spryskując mgiełką wody. Spienioną powierzchnię zostawiamy na pół godziny lub dłużej do zupełnego wyschnięcia, a następnie odkurzamy.

Wiosenne porządki

i

Autor: agencjafree / living4media Wiosna to znakomity czas na gruntowne porządki: wprowadź świeżość do mieszkania

Kwasy i zasady na osady

1. Lampiony i świeczniki zaplamione woskiem zanurzamy w roztworze z wody, sody i octu i pozostawiamy do momentu aż wosk sam odklei się od powierzchni świeczników.
2. Do polerowania przedmiotów ze srebra i mosiądzu używamy roztworu wody z sokiem wyciśniętym z cytryny.
3. Sam sok z cytryny doskonale sprawdza się przy czyszczeniu garnków ze stali nierdzewnej.
4. Pokryte kamieniem i osadem z mydła baterie umywalkowe i prysznicowe można wyczyścić, pokrywając je mleczkiem z octu, soku z cytryny i sody. Taką powłokę najlepiej zostawić na noc, po czym spłukać gorącą wodą i wypolerować ściereczką flanelową lub z mikrofibry.
5. Sok z cytryny zmieszany z sodą zdezynfekuje i pozbawi zapachów drewnianą deskę do krojenia, którą pokryjemy papką z tych składników i zostawimy tak przed umyciem na kilka godzin.
6. Sok wyciśnięty z całej cytryny, dodany do prania, pozbawi je bakterii i grzybów.
7. Sok z cytryny doskonały jest do mycia płytek kuchennych i łazienkowych. Można go zastąpić mokrym kwaskiem cytrynowym.
8. Woda z sokiem z cytryny w proporcji jedna cytryna na litr wody, to idealny płyn do czyszczenia drewnianych podłóg.
9. Z czyszczeniem wszelkich szklanych powierzchni świetnie radzi sobie odtłuszczający je i nabłyszczający ocet. Aby uzyskać dobrej jakości płyn do mycia szyb, wystarczy kilka łyżek octu zmieszać z pół litra wody, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem.
10. Czyszczenie pralki i zmywarki z użyciem wyłącznie octu? Świetny pomysł. Raz w miesiącu lub częściej włączamy pustą pralkę i zmywarkę, do których nalewamy jedną szklankę octu. W ten sposób oczyszczone zostaną wnętrza urządzeń, ich zakamarki (kołnierz w pralce) a także rury z zalegającymi w nich ohydnymi osadami.
11. Meble drewniane, politurowane i woskowane, a także te pokryte lakierem można wyczyścić nabłyszczaczem do powierzchni drewnianych zrobionym ze szklanki octu, kilku kropel olejku eterycznego, np. lawendowego, i kilku łyżek oliwy z oliwek. Taki roztwór, mocno wstrząśnięty, utworzy emulsję, którą należy rozprowadzać za pomocą butelki ze spryskiwaczem i miękkiej ściereczki.
12. Chcąc otrzymać uniwersalny płyn do mycia powierzchni, np. kuchennych, trzeba zmieszać litr wody, pół szklanki octu, sok z całej cytryny, 2 łyżki spirytusu salicylowego i kilkanaście kropli pachnącego olejku eterycznego.
13. Brudny pilot od telewizora lub klawiaturę od komputera można wyczyścić za pomocą wody utlenionej lub spirytusu salicylowego, posługując się ściereczka z mikrofibry i patyczkami do czyszczenia uszu.
14. Tapicerkę ze skóry czyścimy mieszanką ciepłego mleka z sokiem z cytryny.
15. Środek do czyszczenia sedesu uzyskamy mieszając szklankę sody oczyszczonej z 4 łyżkami octu. Należy zostawić powstałe tak mleczko na fajansowej powierzchni na pół godziny, a następnie kilka razy spłukać wodą z dodatkiem octu.
16. Lustra wyczyścimy preparatem z łyżki octu i pół litra ciepłej wody.
17. Pleśń (np. na fugach płytek) usuniemy mieszanką pół szklanki wody i 4 łyżek octu, pozostawiając ją po rozpyleniu na 10 minut.
18. Kamień i rdzę wyczyścimy cytryną. Na nalot lub plamę rdzy kładziemy plaster cytryny i zostawiamy na kwadrans.
19. Środek do czyszczenia piekarnika:1 szklanka sody oczyszczonej, 2 łyżeczki soli, gorąca woda. Uzyskaną tak pastę pozostawiamy na 5 minut, po czym myjemy nią zabrudzoną powierzchnię.
20. Kamień z czajnika odpadnie od ścianek po przegotowaniu w nim wody z kwaskiem cytrynowym lub octem.
21. Kurz wycieramy zawsze na mokro, ściereczką z mikrofibry z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego.
22. „Sodowy” sposób na czyszczenie dywanu jest prosty. Trzeba równomiernie wysypać sodę oczyszczoną na dywan, suchą szmatką wetrzeć ją okrągłymi ruchami, po czym zostawić tak dywan na całą noc, a rano starannie odkurzyć.

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Zazwyczaj odkładamy na jutro czyszczenie piekarnika. Albo po tym ostatnim pieczeniu. W efekcie zabrudzeń przybywa, w mieszkaniu po każdym pieczeniu coraz więcej dymu. Okazuje się, że wystarczy prosty sposób, bez agresywnej chemii, by nasz piekarnik lśnił. Para wodna wytworzona parownicą lub lub przy pomocy... miski z wodą wstawionej do piekarnika ustawionego na wysoką temperatuę z termoobiegiem. Uwaga na gorący piekarnik i parę wodną - dobrze jest chwilę odczekać, zanim zaczniemy czyścić!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki