Nowe prawo utrudni uprawianie seksu!

i

Autor: redakcja SE Nowe prawo utrudni uprawianie seksu!

Nowe prawo w Szwecji. Uprawianie seksu będzie znacząco utrudnione

2018-07-02 13:12

Od niedzieli 1 lipca w Szwecji weszło w życie nowe prawo, którego głównym zamysłem było zaostrzenie przepisów dotyczących przestępstw seksualnych. Wywołało ono duże poruszenie, ponieważ znacząco utrudni on wszystkim obywatelom... uprawianie seksu. Nowe prawo zobowiązuje mężczyzn i kobiety do tego, aby uzyskali oni od siebie wyraźną zgodę na kontakt intymny. Jeśli takowy nie padnie, to stosunek zostanie uznany za gwałt. Pozwolenie na seks ma obowiązywać również małżeństwa. Co więcej, powstała specjalna aplikacja, za pomocą której można będzie wyrażać "elektroniczną zgodę" na seks.

Nowe prawo zobowiązuje obie osoby do "jasnego wyrażenia" zgody na stosunek seksualny, gdzie ewentualna bierność nie jest uważana za oznakę dobrowolnego uczestnictwa. To oznacza, że wszelka aktywność seksualna między dwiema osobami będzie uważana za przestępstwo, jeśli nie zostanie dobrowolnie podjęta przez oboje partnerów. Do tej pory, podobnie jak w Polsce, czynnikiem decydującym o wymierzeniu kary za gwałt było udowodnienie, że sprawca zmusił ofiarę siłą, groźbami lub wykorzystał jej trudną sytuację.

Portal thelocal.se tłumaczył, że zgoda na współżycie musi być wyrażona słowami, gestami lub zademonstrowana w inny jasny sposób. Bierna postawa przed i w trakcie stosunku nie jest już za taką zgodę uważana. Nieuzyskanie wymaganej prawem zgody będzie uznawane za przestępstwo "gwałtu przez zaniedbanie" lub "seksualnej napaści przez zaniedbanie".

Nowe przepisy wskazują, że aby skazać kogoś za gwałt nie trzeba będzie już udowadniać, że osoba ta rzeczywiście chciała dopuścić się gwałtu na innej osobie. Jeśli ktoś doprowadzi drugą osobę do zbliżenia seksualnego bez jej jednoznacznej zgody, aby skazać go za gwałt nie trzeba będzie dowieść, że rzeczywiście jego intencją było dopuszczenie się przestępstwa seksualnego.

Nowe prawo zakłada również wyższe kary za gwałt ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałt na osobie nieletniej - od teraz grozi za taki czyn minimum pięć lat więzienia (do 1 lipca minimalna kara za te przestępstwa wynosiła cztery lata więzienia). Ponadto tamtejszy parlament chce, aby rząd wpisał do Kodeksu karnego przepisy, które dla każdego gwałtu przewidywałyby minimalną karę trzech lat pozbawienia wolności.

Wprowadzenie nowego prawa spotkało się z zadowoleniem organizacji walczących o prawa kobiet. Zdaniem krytyków zmiana ta nie doprowadzi do zwiększenia liczby wyroków skazujących za gwałt. Ponadto część szwedzkich prawników zarzuca niejasność tym przepisom, co może powodować trudności w stwierdzeniu, co dokładnie jest nielegalnym działaniem.

Tymczasem powstała już specjalna aplikacja na telefon, która pozwala na jednoznaczne wyrażenie zgody przed kontaktem seksualnym:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki