szahid droh, iran, broń, uzbrojenie

i

Autor: Wikipedia

Uzbrojenie

Iran twierdzi, że nie dostarcza Rosji dronów. Prezydent Ukrainy: Iran kłamie

2022-11-06 11:25

5 listopada Iran stanowczo zaprzeczył, że miał dostarczać Federacji Rosyjskiej drony bojowe. Twierdzi, że „niewielką ich liczbę” przekazał Moskwie jeszcze przed rozpoczęciem wojny, czyli przed 24 lutego 2022 r. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził (5 listopada): Iran kłamał na temat dostaw niewielkiej liczby dronów do Rosji, Ukraina zestrzeliwuje dziesięć sztuk dziennie.

Iran obwieścił, że jeśli tylko znajdą się dowody, że sprzedawał drony Rosji już w czasie wojny, to odpowiednio zareaguje. Co to ma oznaczać, to nie wiadomo. Wiadomo, że Ukraińcy nie raz i nie dwa pokazywali zdjęcia zestrzelonych dronów-kamikadze, Shahed (Szahidów). A Zełeński powiedział: „Codziennie zestrzeliwujemy co najmniej dziesięć irańskich dronów, a irański reżim twierdzi, że niewiele ich przekazał przed inwazją na pełną skalę. Wczoraj w ciągu zaledwie jednego dnia zniszczono 11 „Shahedów”. Wiemy na pewno, że irańscy instruktorzy uczyli rosyjskich terrorystów obsługi dronów, podczas gdy w Teheranie na ogół o tym milczą”. „The Washington Post” donosi, że Federacja Rosyjska zainteresowana jest kupnem w Iranie w rakiet balistycznych. Jakoby ma chodzić o Fateh-110 o zasięgu ooperacyjnym do 300 km oraz Zulfikar o zasięgu do 700 km.

Oczywiście tak Moskwa, jak i Teheran stanowczo zaprzeczają takim doniesieniom. Według informacji podanych przez amerykański dziennik Iran ma sprzedać Rosji także duże drony Mohajer-6, o zasięgu do 200 km i zdolności przenoszenia 4 pocisków precyzyjnie naprowadzanych. 16 października American Institute for the Study of War (Instytut Studiów nad Wojną) podał, że w ukraińskich i rosyjskich kanałach Telegram pojawiły się doniesienia o możliwych dostawach do Federacji Rosyjskiej irańskich dronów Arash-2, które są uważane za szybsze i bardziej niszczycielskie od Szahidów. „The Washington Post” nie wspominał o tych bezzałogowych statkach powietrznych.

Gen. Skrzypczak: Nikt nie ma wątpliwości, że Rosja jest państwem terrorystycznym [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Jak ogłosił prezydent Ukrainy wkrótce na zrzutkowej platformie United24 rozpocznie się zbiórka na kupno dronów morskich. Platforma United24 funkcjonuje od pół roku i w tym czasie zebrano miliony osób prywatnych z ponad stu państw przekazało 220 mln USD. To, że Federacja Rosyjska zaopatruje się w broń z zewnętrznych źródeł (czemu zaprzecza) wskazuje – w opinii analityków – że słabnie jej pozycja czołowego eksportera broni. Według wyliczeń Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych, Rosja odpowiada za prawie połowę głównego eksportu broni do Afryki, głównie dostarczając broń do Algierii, Egiptu, Sudanu i Angoli. Obecnie FR jest drugim w świecie, po USA, eksporterem broni i usług militarnych, przy zmniejszającym się popycie ze strony Indii i Wietnamu. Wzrost zużycia broni wskutek prowadzonej na Ukrainie wojny oraz ograniczony dostęp do zachodnich komponentów niezbędnych w produkcji nie pozostanie bez wpływu na zdolności eksportowe rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Sonda
Mówisz "na Ukrainie" czy "w Ukrainie"?
Nasi Partnerzy polecają