Katedra Notre Dame będzie wyglądać jak wcześniej. Macron zdecydował

2020-07-12 10:12 mw

Ciągle trwa remont w spalonej w ubiegłym roku katedrze Notre Dame w Paryżu. Początkowo miała zostać odbudowana w nowoczesnym stylu, a architekci już puszczali wodze wyobraźni, jednak teraz Emmanuel Macron zdecydował, że nie ma mowy na żadne wariacje na temat katedry, a tym bardziej iglicy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydował, że do 2024 roku katedra Notre Dame znowu będzie zdobić Paryż. Jak poinformował Pałac Elizejski Macron zasięgnął porady licznych ekspertów z Krajowej Komisji ds. Dziedzictwa i Architektury (CNPA), skupiającej architektów, urzędników i ekspertów. Prezydent ostatecznie zdecydował, że katedra Notre Dame i jej iglica muszą zostać przywrócone do stanu sprzed pożaru w kwietniu ubiegłego roku. Według komentatorów decyzja prezydenta to zasługa nowej minister kultury Roselyne Bachelot. 

Pożar gotyckiej archikatedry wybuchł 15 kwietnia 2019 r., a płomienie objęły dach świątyni, spłonęła też sygnaturka i zabytkowa iglica. Udało się jednak uratować niektóre relikwie jak m.in. koronę cierniową. Do tej pory nie ustalono przyczyn pożaru, wykluczono jednak podpalenie czy zamach terrorystyczny. 

Tomasz Sekielski: Państo musi zdjąć znad kościoła parasol ochronny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze