Nadciąga śmiercionośny hantawirus. Będzie gorszy od koronawirusa?

2020-03-24 22:35 MW
Bydgoszcz walczy z plagą szczurów! Myślałam, że takie coś to tylko na filmach
Autor: cwhiteharp/Pixabay.com Na terenie Bydgoszczy znajdują się 62 karmniki deratyzacyjne

Nie do wiary! Jeszcze nie opanowaliśmy szalejącego od grudnia koronawirusa SARS-CoV-2, a właśnie nadszedł kolejny wirus zbierający żniwo! Tym razem nazywa się hantawirus. W Chinach właśnie odnotowano pierwszą śmierć w związku z zakażeniem.

Dziennik „The Global Times” donosi, że w prowincji Szantung doszło do pierwszego przypadku śmierci z powodu zakażenia… hantawirusem. Ofiarą jest Chińczyk pochodzący z prowincji Junnan. Mężczyzna zasłabł w autobusie w drodze do pracy w prowincji Szantung. Wszyscy współpasażerowie zakażonego hantawirusem mężczyzny zostali poddani testom w lokalnym szpitalu. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat wyników czy stanu zdrowia tych 32 osób. 

Czym jest hantawirus? Został odkryty w 1976 przez Ho-Wang Lee w Korei Południowej. Wywołuje chorobę wirusową, którą po raz pierwszy odnotowano w 1993 r. w Stanach Zjednoczonych. Przenoszą ją gryzonie m.in. myszy i szczury. Można się nim zarazić wdychając opary zawierające odchody gryzoni lub po kontakcie z zakażonym materiałem przez błony śluzowe lub przez uszkodzoną skórę. Krótko mówiąc hantawirus atakuje człowieka tylko podczas kontaktu z uryną, śliną bądź pyskiem dzikiego zakażonego szczura. Wirus jednak nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Objawy hantawirusowego zespołu płucnego to gorączka, bóle mięśni, nudności, wymioty, ból brzucha i zawroty głowy. Podczas badań klatki piersiowej stwierdza się również obrzęk płuc. Hantawirus może spowodować niewydolność oddechową a nawet doprowadzić do śmierci. W leczeniu konieczne jest użycie m.in. respiratora. Hantawirusem można zarazić się głównie w Ameryce Północnej lub Południowej, gdyż właśnie tam bytują gryzonie, które mogą przenosić wirusa. 


Sytuacja związana z koronawirusem jest wciąż poważna. Najlepsze co możemy teraz zrobić, to siedzieć w domu. Ale musimy się nudzić - w internecie czeka nas wiele rozrywek, np. imprezy online.

Wróciła z Włoch, nie udzielili jej pomocy.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze