Nie żyje David Bawden

i

Autor: Shutterstock Nie żyje David Bawden

Powstał o nim film

Nie żyje antypapież. Wybrało go sześć osób, w tym rodzice. "Papież Michał I" miał 62 lata

2022-08-03 14:20

Twierdził, że jest pierwszym pełnoprawnym papieżem od czasów Piusa XII, czyli od 1958 roku. Zdaniem Bawdena wszyscy jego następcy byli heretykami i apostatami, a ich wybór był nielegalny. David Bawden znany jako papież Michał I, czy też antypapież, został za to - własnym zdaniem - wybrany jak najbardziej legalnie: przez niewielką grupę przyjaciół i własnych rodziców. Zmarł 2 sierpnia.

David Bawden to Amerykanin, o którym świat usłyszał w 2010 roku, gdy światło dzienne ujrzał film dokumentalny na jego temat. Urodził się w jednej ze wsi w stanie Oklahoma. Zanim stwierdził, że chce zostać papieżem, pracował między innymi w lumpeksie. W 1975 roku cała jego rodzina związała się z Bractwem Św. Piusa X (FSSPX). Sam Bawden był między innymi w seminarium w Szwajcarii oraz w zakonie w Michigan, skąd został wydalony. W 1990 roku zorganizował skromne i kameralne "konklawe", na którym został wybrany papieżem i przyjął imię Michał I.

Papież Michał I - wybrany przez rodziców

Wyboru dokonała grupa sześciu osób, składająca się z przyjaciół i rodziców Bawdena. Antypapież - nazywany tak przez opinię publiczną - uważał się za pierwszą od 1958 roku pełnoprawną głowę kościoła. Twierdził bowiem, że wszyscy papieże wybrani po Piusie II byli apostatami i heretykami. 

CZYTAJ TAKŻE: Putin w opałach. Rosyjskie samoloty pasażerskie przestają latać. Kreml dogadał się z Iranem

Tomasz Terlikowski: Poziom ignorancji papieża zaskakuje

Antypapież dostał "święcenia" 20 lat po wyborze

Jak podaje "US Day News", Bawden w 2011 roku został wyświęcony na biskupa przez niezależnego katolickiego biskupa Roberta Biarnesena. Podobno miał prawo udzielać sakramentów i odprawiać msze. Był uważany za antysemitę i religijnego fundamentalistę. Zmarł w Kansas City 2 sierpnia 2022 roku. Przyczyny jego śmeirci nie są znane. Miał 62 lata.

CZYTAJ TAKŻE: Putin żąda kawałka TEGO kraju. Chce wybudować pałac, bo "lubi tam przyjeżdżać"

Sonda
Kto był najlepszym papieżem?