Niemcy wzmacniają ukraińską obronę. Ukraina czeka na amerykańskie Patrioty

2022-10-12 19:17

Z ponad 90 rakiet – różnego przeznaczenia – wystrzelonych przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w poniedziałek (10 października) obrona przeciwlotnicza zestrzeliła połowę. Ukraińcy proszą o nowoczesne środki przeciwrakietowego. Minister obrony narodowej Ukrainy ujawnił, że Niemcy przekazali armii ukraińskiej jeden system obrony powietrznej – SLM IRIS-T. Niemcy mają przekazać w sumie cztery takie systemy.

Rakiety

i

Autor: Materiały prasowe Rakiety

„Na Ukrainie rozpoczęła się nowa era obrony powietrznej....” – napisał minister Ołeksij Reznikow na Twitterze. Ukraińskie media podkreślają doniosłość i ważkość wzmocnienia potencjału obronnego Sił Zbrojnych Ukrainy. „Kompleks SLM IRIS-T to najnowocześniejszy niemiecki system obrony powietrznej. Nawet niemieckie siły zbrojne jeszcze go nie mają”. Dzień po rakietowym ostrzale wielu miast ukraińskich, w tym Kijowa, IRIS-T był już na terytorium Ukrainy. Polskimi czy też amerykańskimi ręcznymi wyrzutniami rakietowymi nie da się zestrzelić wysoko lecących rakiet, a tym bardziej takich, jak Iskander, Toczka U czy Kalibar. Do tego potrzebne są znacznie bardziej zaawansowane systemy, takie choćby jak niemiecki IRIS-T produkcji Diehl Defence. Co to za konstrukcja?

Jest to system średniego zasięgu zdolny do przechwytywania celów aerodynamicznych i – co najważniejsze w na polu walki Ukrainy – rakiet balistycznych. Maksymalny zasięg rakiety wystrzeliwanej z systemu (systemu, bo to nie tylko wyrzutnia i rakiety, ale także m.in. stacja naprowadzania rakiet na cel, wozy zaopatrzenia itd.) prawie 3-metrowej długości rakiety w wersji powietrze-powietrze wynosi ok. 25 km (podaje się też, że jest to 40 km). Wystarczająco, by zniszczyć rakietę zmierzającą do celu. Skuteczność rakiet IRIS-T poprawia ich uniwersalność. Mogą być wstrzeliwane nie tylko z mobilnych wyrzutni, ale także z samolotów. Ukraińskie, jako postradzieckie konstrukcje, nie są do tego jednak przystosowane.

Dyner o ciężkiej zimie: "Ukraińcy muszą być gotowi na zimno, które będzie odgrywało rolę psychologiczną" [Raport Walczaka]
Sonda
Czy uważasz, że Polska powinna jeszcze więcej wydawać na zbrojenia?

Obrona przeciwlotnicza Ukrainy zostanie wybitnie wzmocniona po tym, jak trafią do niej słynne amerykańskie systemy przeciwrakietowe Patriot. Od początku wojny wnioskuje o nie prezydent Ukrainy. Mobilny system MIM-104 Patriot mają: USA, Holandia, Japonia, Niemcy, Izrael, Kuwejt, Tajwan, Grecja, Hiszpania, ZEA i Arabia Saudyjska. W różnych wersjach rozwojowych. Oczywiście najnowszą dysponuje USA Army. Będzie je miała także Polska. „Polska za system PATRIOT razem z systemem zarządzania polem walki zapłaci 4 miliardy 750 milionów dolarów i będzie drugim krajem na świecie po Stanach Zjednoczonych z najnowocześniejszymi zestawami Patriot z systemem IBCS”.