Nowy sposób na koronawirusa? To pierwsze lotnisko na świecie, które zatrudni… PSY

2020-09-15 19:09 mw
Psy i koty zamknięte w mieszkaniu – przywiązane do stołu, siedziały we własnych odchodach
Autor: www.pixabay.com Psy i koty zamknięte w mieszkaniu – przywiązane do stołu, siedziały we własnych odchodach

Naukowcy od dawna badają metodę osmologiczną, czyli ślady zapachowe. Stosowana jest w kryminalistyce, ale również w medycynie. Według niektórych badań psy potrafią bezbłędnie wyczuć złodzieja, mordercę czy osobę chorującą na nowotwór lub schizofrenika. Naukowcy postanowili jakiś czas temu sprawdzić, jak psy radzą sobie z wykryciem koronawirusa SARS-CoV-2. Okazuje się, że lotnisko w Dubaju postanowiło zatrudnić czworonogi do pracy.

Znakomity węch psów, odpowiednie szkolenia doprowadziły do zatrudnienia ich na lotnisku. Pierwszy port lotniczy, który chce wykorzystać niezwykłe właściwości powonienia wśród czworonogów, znanych z pracy nie tylko wśród służb, ale również w dziedzinie medycyny, na świecie, to właśnie Dubaj. Lotnisko chce zatrudnić psy, by wykrywały koronawirusa SARS-CoV-2 wśród pasażerów. Do tej pory przeprowadzono 400 testów, których wyniki są zadowalające, a skuteczność badań i wykrywalności wynosi 91 proc. 

Badanie osmologiczne będzie polegało na pobraniu od pasażerów próbki zapachowej. Psy będą w osobnym pomieszczeniu, gdzie dostarczony jest materiał pobrany od pasażera, wraz z fałszywymi próbkami zdrowych osób. Jeśli pasażer będzie miał Covid-19, pies usiądzie przy stanowisku z jego próbką zapachową. Całość zajmuje dosłownie kilka minut, jest nieinwazyjne. 

Niewykluczone, że w ślad za lotniskiem w Dubaju pójdą inne porty lotnicze. 

Wojskowe Centrum Rekrutacji na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkoleniowego w Radomiu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze