Nowy WIRUS z Chin! Świnie infekują ludzi

2020-06-30 12:40 mw
świnie
Autor: pixabay.com

Naukowcy z Chin odkryli nowy szczep wirusa grypy, który może wywołać kolejną pandemię. Nowy zidentyfikowany szczep jest podobny do wirusa świńskiej grypy (A/H1N1pdm09), ale ma pewne zmiany. Swoje wyniki badań Chińczycy opublikowali na łamach czasopisma „Proceedings of National Academy of Sciences”.

Jak podaje BBC nowy szczep może mieć potencjał pandemiczny. Szczep wykryto u świń, ale naukowcy boją się, że zacznie on mutować i łatwo rozprzestrzeni się między ludźmi i wywoła kolejną globalną epidemię. Nowy wirus dostał nazwę G4 EA H1N1. Profesor Kim-Chow Chang wraz ze swoim zespołem badawczym przestrzegają przed nowym wirusem. Z badań wynika, że nowy szczep może namnażać się w komórkach dróg oddechowych, a badacze odkryli, że w rzeźniach i chlewniach w Chinach doszło już do pierwszych zakażeń. 

Naukowcy dodają, że zanim wirus zmutuje na tyle, by stanowić globalne zagrożenie dla ludzi, należy go ściśle monitorować i nie pozwolić, by masowo zakażał ludzi. Gdyby tak się stało, może dojść do masowych zgonów z powodu faktu, że system immunologiczny człowieka nie jest przygotowany do walki z nim. - W tej chwili jesteśmy skupieni na koronawirusie i słusznie, ale nie możemy stracić z oczy potencjalnie niebezpiecznych nowych wirusów - skomentował prof. Kin-Chow Chang. 

Sedno Sprawy - Małgorzata Kidawa-Błońska

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.