Pierwsza w Czechach trasa piesza Best of Europe

2020-07-06 0:00 Materiał Partnerski

Piesza trasa doliną rzeki Lužnicy przez Tábor i Bechyni do Týna nad Vltavou, mierząca 55 km, znalazła się w grudniu 2019 roku na liście najlepszych europejskich tras pieszych Leading Quality Trails Best of Europe.

Projekt trasy  realizował region turystyczny Toulava we współpracy z Klubem Czeskich Turystów i przy wsparciu regionu Czech Południowych.

Jest to pierwsza piesza trasa w Czechach, która otrzymała takie wyróżnienie. Zaledwie 10 krajów europejskich może poszczycić się tak świetnymi trasami. Najwięcej wyróżnionych tras znajduje się  w Niemczech i  Grecji.

Na trasie leżą zabytkowe miasta Tábor i Bechyně, ruiny zamku Příběnice z XIII wieku i gotyckiego zamku Dobronice, Stádlecki most łańcuchowy, pałac Koloděje nad Lužnicí i piękna przyroda wzdłuż doliny rzeki Lužnice. Trasa wiedzie obok ścian skalnych, przez tunel w skale, po starej drodze, którą Klub Czeski Turystów wyznaczył już w roku 1899, przy wsparciu hrabiego Harracha.

Atrakcyjne miejsca na trasie:

Tabor - nie często się zdarza, aby miasto w Europie Środkowej otrzymało nazwę z Biblii. Takim miastem jest właśnie Tabor, którego nazwa nawiązuje do góry Thabor koło Nazaretu w Izraelu. Założyciele miasta, którzy opowiadali się po stronie czeskiego husyckiego ruchu reformatorskiego, wybudowali je z zamiarem stworzenia nowego społeczeństwa, odrzucającego prawa ludzkie i kierującego się tylko przykazaniami Boskimi.

Aby dowiedzieć się więcej o ruchu husyckim, trzeba zwiedzić muzeum urządzone w budynku Starego Ratusza, zaliczanym do najważniejszych zabytków gotyckich w Czechach. Z budynku prowadzi wejście do sieci korytarzy pod głównym placem miasta, nazwanym imieniem najwybitniejszego wodza husyckiego Jana Żiżki z Trocnova. Polecamy także spacer dookoła sztucznego jeziora zaporowego Jordan, najstarszego w Europie Środkowej. We wrześniu odbywa się tradycyjne święto miasta z  historycznymi paradami, jarmarkami i turniejami rycerskimi.

Bechyně - miasteczko uzdrowiskowe, położone na wysokości 423 m n.p.m. Leczy się tu choroby stawów i narządów ruchu. W terapii stosuje się kąpiele borowinowe i okłady. W miasteczku zwiedzimy pałac z renesansowymi freskami i bogatym wyposażeniem, dawny klasztor franciszkanów z terasowymi ogrodami, z których rozciąga się piękny widok na dolinę rzeki Lužnice, a także zachowane średniowieczne mury miejskie.

Týn nad Vltavou – zwiedzimy tu zabytkowe centrum, pałac, podziemia miejskie. W dawnym pałacu arcybiskupów mieści się muzeum miejskie. Popularną atrakcją turystyczną są średniowieczne korytarze podziemne, wiodące od dziedzińca pałacu aż do centrum miasta. Można je zwiedzać z przewodnikiem, korytarze są wąskie, miejscami mają wysokość zaledwie 120 cm.

Więcej informacji turystycznych w języku polskim o Czechach: www.visitczechrepublic.com

 

 

Czech Tourism logotyp
Autor: Czech Tourism Link: http://www.visitczechrepublic.com/