Podatki, to obywatelski obowiązek

2020-10-18 16:51 vng
Papież Franciszek. Jedzenie i sex są boskie.
Autor: AP Papież Franciszek. Jedzenie i sex są boskie.

− Trzeba płacić podatki, to obywatelski obowiązek, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych przepisów państwa − powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę. Modlił się o to, aby obywatele unikali obłudy i byli uczciwi.

Zwracając się do wiernych przed południową modlitwą Anioł Pański papież przywołał scenę z Ewangelii, gdy zapytano Jezusa, czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?. Odpowiedział: Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga. Franciszek wyjaśnił, że w  tym stwierdzeniu Jezusa znajduje się nie tylko kryterium rozróżnienia między sferą polityczną a religijną, ale wyłaniają się również jasne wytyczne dla misji wierzących wszystkich czasów, także dla nas dzisiaj. Płacenie podatków jest obowiązkiem obywateli, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych praw państwa. Jednocześnie dodał papież, że należy potwierdzić prymat Boga w życiu ludzkim i w historii, szanując prawo Boga do tego, co do niego należy.

− Stąd wypływa misja Kościoła i chrześcijan: mówić o Bogu i dawać o nim świadectwo mężczyznom i kobietom swoich czasów − zaznaczył. Franciszek modlił się o to, by Matka Boża pomagała wszystkim unikać obłudy i być uczciwymi i konstruktywnymi obywatelami. Przypomniał, że w niedzielę Kościół obchodzi Światowy Dzień Misyjny. Wezwał do modlitwy za prześladowanych i porwanych misjonarzy oraz katechetów.Papież wyraził radość z uwolnienia niedawno w Mali włoskiego księdza Pier Luigi Maccalliego, który został porwany dwa lata temu w Nigrze. Razem z nim, dodał, uwolniono też innych zakładników. Zachęcił następnie do modlitwy za 18 rybaków z sycylijskiego portu Mazara del Vallo, przetrzymywanych od 47 dni w Libii oraz za ich rodziny. Módlmy się za rybaków i za Libię- wezwał Franciszek.

(PAP)