Sąd Najwyższy zakazuje wysyłki pigułek aborcji farmakologicznej

2021-01-13 15:59 mw
aborcja
Autor: Shutterstock

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych we wtorek przywrócił wymóg, aby kobiety odwiedzały szpital lub klinikę w celu uzyskania leku używanego do aborcji wywołanych lekami, znosząc nakaz sądu niższej instancji zezwalający na wysłanie lub dostarczenie leku jako środek bezpieczeństwa podczas pandemii koronawirusa.

Grupy reprezentujące dziesiątki tysięcy lekarzy, w tym American College of Obstetricians and Gynecologists, pozwały w maju Agencję Żywności i Leków (FDA), twierdząc, że wymaganie osobistych wizyt w celu otrzymania pigułki aborcji farmakologicznej niepotrzebnie naraża pacjentów, lekarzy i pracowników na większe ryzyko zarażenia COVID- 19. FDA uważa, że pigułka stosowana w aborcji farmakologicznej była rozprowadzana bezpośrednio do pacjentów przez pracowników służby zdrowia, a nie przez apteki detaliczne lub wysyłkowe. Sędzia okręgowy USA Theodore Chuang w Greenbelt w stanie Maryland w lipcu stwierdził, że ze względu na zagrożenie dla zdrowia, jakie stwarza COVID-19, wymogi osobiste „stanowią istotną przeszkodę na drodze kobiet pragnących dokonać aborcji za pomocą leków” i prawdopodobnie naruszają ich prawa konstytucyjne. Tym samym sąd niższej instancji podważył twierdzenia FDA, a sprawa trafiła do Sądu Najwyższego na wniosek administracji prezydenta Donalda Trumpa. 

Według sędzi Sonii Sotomayor, wybranej przez prezydenta Baracka Obamę, jak i dwóch innych liberalnych sędziów, wymogi FDA są irracjonalne. „Przepisy tego kraju od dawna wyróżniają aborcję jako bardziej uciążliwą terapię niż inne procedury medyczne” - napisała, dodając, że zasada FDA nakłada „nieuzasadniony, irracjonalny i nadmierny ciężar na kobiety starające się o aborcję podczas obecnej pandemii”.

W głosowaniu i ostatecznej decyzji Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku administracji Trumpa o uchylenie orzeczenia sędziego federalnego z Maryland z lipca, które zawiesiło zasadę amerykańskiej FDA wymagającą osobistych wizyt na czas pandemii. Prezes Sądu Najwyższego John Roberts powiedział, że spór nie dotyczy generalnie prawa do aborcji, ale raczej poszanowania przez sądy decyzji rządu związanych z pandemią. W stanach Zjednoczonych używa się dwóch rodzajów tabletek do aborcji farmakologicznej, które są zatwierdzane do pierwszych 10 tygodni ciąży.

Strajk Kobiet w Krakowie w 102. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych
Najnowsze