Tak źle jeszcze nie było, rekord zgonów w Brazylii. Prezydent: to przez otyłość i depresję

2021-04-07 13:19 mw
Praktyki w Brazylii
Autor: archiwum serwisu Widok z dwudziestego piętra apartamentowca na panoramę Natal. Fot. Aleksandra Raniewicz

Koronawirus w Brazylii. Szpitale są przepełnione, w niektórych miastach ludzie umierają, czekając na leczenie, a system opieki zdrowotnej jest na skraju upadku w wielu obszarach. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi obecnie prawie 337 tys. Tym samym Brazylia jest na drugim miejscem pod względem liczby zgonów, ustępując tylko Stanom Zjednoczonym. Ostatniej doby padł smutny rekord.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro nadal sprzeciwia się jakimkolwiek obostrzeniom i wprowadzeniem lockdownu w celu powstrzymania epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, który w Brazylii zabił już 337 tys. osób. Prezydent twierdzi, że szkody dla gospodarki byłyby gorsze niż skutki samego wirusa i próbował odwrócić niektóre ograniczenia nałożone przez lokalne władze w sądach.

PRZECZYTAJ Skandal! Ministrowie wcinają kawior, popiją szampana na SEKRETNYCH imprezach

We wtorek prezydent krytykował środki kwarantanny i bez dowodów zasugerował, że są one powiązane z otyłością i depresją. Nie skomentował jednak rekordowej liczby zgonów z ostatniej doby.

Przedłużenie obostrzeń i powrót do szkół? Konferencja Adama Niedzielskiego

Według ministerstwa zdrowia do tej pory Brazylia odnotowała ponad 13 milionów przypadków koronawirusa, według ministerstwa zdrowia. W marcu zmarło dwukrotnie więcej osób niż rok wcześniej - 66 570 osób. Po raz pierwszy odnotowano ponad 4 tys. zgonów z powodu COVID-19 w ciągu 24 godzin. Przyczyną jest bardziej zaraźliwy wariant, który potęguje liczbę zakażeń. Trudną sytuację skomentował Arlindo Chnaglia, brazylijski polityk i lekarz. „Średnio Brazylia odpowiadała za 27 proc. wszystkich codziennych zgonów spowodowanych przez COVID-19 w ostatnim tygodniu. Bolsonaro nie jest już zagrożeniem dla Brazylii, Bolsonaro jest już uważane za zagrożenie dla świata” - napisał na Twitterze dołączając grafikę z programu telewizyjnego prezentującą dane. Wynika z niej, że Brazylia odpowiada za 27 proc. Zgonów w skali świata, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone (8 proc.), na trzecim Indie (5 proc.), a po 4 proc. udziału ma Polska, Włochy, Rosja czy Meksyk.

Według Instytutu Zdrowia Fiocruz w większości stanów pacjenci z COVID-19 zajmują ponad 90 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Kilka stanów zgłosiło niedobór tlenu i środków uspokajających. Jednak pomimo krytycznej sytuacji niektóre miasta i stany już łagodzą środki ograniczające przepływ osób. - Faktem jest, że zwyciężyła narracja prezydenta Jaira Bolsonaro przeciwko lockdownowi - powiedział Associated Press Miguel Lago, dyrektor wykonawczy brazylijskiego Instytutu Studiów nad Polityką Zdrowotną, który doradza urzędnikom ds. zdrowia publicznego. - Burmistrzom i gubernatorom nie wolno wzmacniać polityki dystansowania społecznego, ponieważ wiedzą, że zwolennicy prezydenta, w tym liderzy biznesu, będą ich sabotować - powiedział.

PRZECZYTAJ Dyktator oskarża o TOTALITARYZM. Facebook zawiesił mu stronę. Chodzi o lek na COVID-19

- Brazylia jest teraz zagrożeniem dla wszystkich wysiłków społeczności międzynarodowej zmierzających do kontrolowania pandemii - powiedział telewizji BBC znany lekarz i naukowiec dr Miguel Nicolelis, który uważnie śledzi przypadki w tym kraju. - Jeśli Brazylia nie będzie pod kontrolą, to planeta nie będzie bezpieczna, ponieważ co tydzień „uwarzymy” nowe warianty… i będą one przekraczać granice - dodał.

ZOBACZ GALERIĘ Ostatnie słowa Krzysztofa Krawczyka do żony: Moja kochana laleczka

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze