Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka. Historyczna decyzja ONZ!

i

Autor: PAP/EPA/JASON SZENES Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka. Historyczna decyzja ONZ!

Te państwa to sojusznicy Rosji na świecie. Kochają Putina. Nie widzieli Buczy

2022-04-07 18:36

Rosja łamie prawa człowieka, więc zawieszono ja w prawach członka Rady Praw Człowieka. W czwartek (7 kwietnia) Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz pierwszy w historii zawiesiło w prawach członka tej Rady stałego członka Rady Bezpieczeństwa. Decyzję podjęto w związku z „rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka” przez Federację Rosyjską podczas wojny z Ukrainą.

Przeciw zawieszeniu opowiedziały się 54 państwa – m.in. (jak podaje PAP) Chiny, Kazachstan, Wenezuela, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea i Kuba. Wenezuela i Kuba – przypomnijmy – już wcześniej uznały niepodległość parapaństewek: Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej. Za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka opowiedziały się 93 państwa. Od głosu wstrzymało się 58 członków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przyjętą rezolucję główna agencja prasowa Federacji Rosyjskiej – TASS określiła mianem „zachodniej”. Przedstawiciele FR uznali rezolucję za motywowaną politycznie. W ich opinii przyniesie ona „katastrofalne konsekwencje dla systemu ONZ”.  Decyzja o zawieszeniu członkostwa Rosji będzie obowiązywać do upływu obecnej kadencji FR w Radzie. Nowa, trzyletnia, rozpocznie się w 2023 r.

Rada Praw Człowieka ONZ jest organem pomocniczym Zgromadzenia Ogólnego ONZ działającym od 2006 r. Zastąpiła Komisję Praw Człowieka ONZ, przejmując większość jej funkcji. Miało to służyć głównie poprawie efektywności działania tego organu. Jej siedziba znajduje się w Genewie. Sekretariatem Rady jest Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Głównym celem, podobnie jak poprzedniczki, jest promowanie poszanowania praw człowieka oraz podstawowych wolności.

Express Biedrzyckiej - płk Piotr Gąstał: Samą pomocą humanitarną wojny się nie wygra. Trzeba zaopatrywać Ukrainę w ciężki sprzęt
Sonda
Czy Rosjanie mogą pracować w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany