Prezydent Finlandii ostro o wejściu do NATO. Zwraca się do Putina: Spójrz w lustro!

i

Autor: AP Sauli Niinistö, Władimir Putin

To pewne! Finlandia idzie do NATO. Prezydent kraju ostro do Putina: "Spójrz w lustro!"

2022-05-12 10:43

W czwartek, 12 maja prezydent i premierka Finlandii oficjalnie ogłosili zamiar wstąpienia ich kraju do NATO. "Finlandia powinna ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej. Oczekujemy, że kroki na szczeblu krajowym wymagane by to zrobić, zostaną podjęte energicznie w najbliższych dniach" - mówią wspólnie. Tłumaczą też, skąd ten pośpiech.

To przełomowy dzień dla Finlandii. Prezydent tego kraju Sauli Niinistö i premierka Sanna Marin w czwartek, 12 maja, zadeklarowali oficjalnie chęć dołączenia do Paktu Północnoatlantyckiego. Wspólnie podkreślili, że "członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii, a jako członek NATO Finlandia umocniłaby cały Sojusz". O tym, że Finlandia zdecyduje się na akces do NATO mówiło się już od wczesnej wiosny, teraz jednak to już oficjalne, a proces dołączenia do Sojuszu ma nabrać tempa.  Prawdopodobnie w niedzielę (15 maja) rząd formalnie zdecyduje o ubieganiu się o członkostwo, a parlament ma się tym zająć w poniedziałek (16 maja). Skąd ten pośpiech? Władimir Putin wielokrotnie zapowiadał, że wejście Finlandii (oraz Szwecji, która także chce to zrobić) do NATO będzie mieć swoje "konsekwencje polityczne i militarne". 

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjscy żołnierze rozstrzeliwują bezbronnych cywilów. Wstrząsające nagranie! [WIDEO]

CZYTAJ TAKŻE: Ta decyzja rozwścieczy Putina! Rosja właśnie zyskała nowego wroga?

Express Biedrzyckiej - Adam Kobieracki: To Rosja szczekała, nie NATO

"To co zdarzyło się 24 lutego, to co trwa dalej, potworna wojna na Ukrainie, zmienia obraz zdecydowanie. Rosja jest gotowa zaatakować kraj sąsiedni" - mówił w środę prezydent Finlandii podczas wspólnej konferencji z premierem Borisem Johnsonem w Helsinkach. Dodał, że tak naprawdę to Putin sprawił, że Finlandia chce wejść do NATO. "Spójrz w lustro" - zwrócił się do rosyjskiego przywódcy. Potwierdzają to sondaże. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dołączenie do Sojuszu popiera już ok. 75 proc. obywateli. Wcześniej, przez całe lata było ich zaledwie 20-25 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Ile jeszcze potrwa wojna na Ukrainie? Amerykanie nie mają wątpliwości. To straszne wieści!

Sonda
Czy boisz się, że Putin zaatakuje państwa NATO?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE