Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i Prezydent RP Andrzej Duda na wspólnej konferencji w Brukseli

i

Autor: AP Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i Prezydent RP Andrzej Duda na wspólnej konferencji w Brukseli

Wojna na Ukrainie

Ukraina wstąpi do NATO? "Wszyscy członkowie się zgodzili". Ta reakcja niepokoi

2023-04-24 7:30

Ukraina może wstąpić do NATO, bo wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego zgadzają się co do tego, że należy ją przyjąć do swojego grona. Ta deklaracja Jensa Stoltenberga parę dni temu zaskoczyła świat. Pojawiły się komentarze sceptyczne wobec słów sekretarza generalnego NATO.

Sekretarz generalny NATO powiedział, że wszyscy członkowie Sojuszu zgadzają się na przyjęcie do niego Ukrainy. Analityk uważa, że Ukraina jednak ma małe szanse na bycie w NATO

"Wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Słowa polityka padły podczas konferencji prasowej przed spotkaniem grupy kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein. "Obecnie naszym głównym celem jest, aby Ukraina zwyciężyła z Rosją" - dodał Stoltenberg. Ta deklaracja była zaskakująca, bo przecież członkostwo Ukrainy w NATO oznaczałoby bezpośrednią konfrontację Sojuszu z Rosją w wojnie na Ukrainie, poza tym nie wszystkie kraje NATO wydają się być zdecydowanymi zwolennikami przyjmowania Ukrainy w swoje szeregi. Skąd ta zmiana? Polski analityk ma w tej kwestii swoją teorię. Ta reakcja na słowa Stoltenberga wprowadza sporo zamieszania. Jednak nie wszyscy się zgodzili, by Ukraina weszła do NATO? Skąd zatem takie słowa sekretarza generalnego?

Analityk PISM: "Szanse na to, że Ukraina w jakiejś przewidywalnej perspektywie stanie się członkiem sojuszu, są dość małe"

"W wymiarze faktycznym tego konsensusu nie ma i szanse na to, że Ukraina w jakiejś przewidywalnej perspektywie stanie się członkiem sojuszu, są dość małe" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej koordynator programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Wojciech Lorenz. "Przede wszystkim USA nie są gotowe na objęcie Ukrainy gwarancjami bezpieczeństwa, tak samo jak część największych mocarstw europejskich w NATO" - dodał ekspert. Słowa Stoltenberga wyjaśnił w następujący sposób: jeszcze w 2008 roku na szczycie w Bukareszcie w komunikacie Sojuszu znalazło się pewne sformułowanie, które głosi, że Ukraina i Gruzja w przyszłości dołączą do NATO. Zdaniem Lorenza celem wypowiedzi Stoltenberga było stworzenie wrażenia, że NATO jest nieugięte wobec Rosji.

Sonda
Czy NATO powinno przyjmować nowych członków?