Ważny komunikat na temat szczepionki AstraZeneca! Władze podjęły decyzję

2021-04-22 13:22 Zofia Dąbrowska PAP
szczepionka AstraZeneca
Autor: SHUTTERSTOCK

Po nagłośnieniu kontrowersji wokół szczepionki AstraZeneca niektóre kraje wstrzymały szczepienia na koronawirusa przeprowadzane przy użyciu tego preparatu. Wśród krajów tych znalazła się między innymi Norwegia. Teraz norweskie władze wydały ważny komunikat dotyczący szczepionki AstraZenaca. Otóż preparaty, które nie zostały wykorzystane, trafią do innych krajów na zasadzie wypożyczenia. Podano nazwy tych dwóch krajów. Czy jest wśród nich Polska?

Korzyści szczepienia preparatem AstraZeneca przewyższają ryzyko związane z rzadkimi skutkami ubocznymi w postaci zakrzepów krwi - takie jest stanowisko między innymi polskich władz. Jednak po nagłośnieniu kontrowersji wokół szczepionki AstraZeneca niektóre kraje wstrzymały szczepienia na koronawirusa przeprowadzane przy użyciu tego preparatu. Zdecydował o tym także norweski minister zdrowia Bent Hoeie. Jednak by nie marnować ogromnej ilości już kupionego i dostarczonego preparatu, władze zdecydowały się pożyczyć go innym krajom. Jakie to dwa kraje?

NIE PRZEGAP: Tak książę Filip mówił o związku z Elżbietą II. Przeszkadzała mu tylko JEDNA rzecz

Nie ma wśród nich Polski. Kraje te to Szwecja i Islandia. Norwegia wypożyczy im aż 216 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca. Szwecja otrzyma 200 tysięcy dawek preparatu, a Islandia 16 tysięcy. "Cieszę się, że szczepionki, które mamy na stanie, zostaną wykorzystane. Jeśli zdecydujemy się na przywrócenie szczepień AstraZeneką, odzyskamy pożyczone dawki, gdy tylko o to poprosimy" - powiedział minister zdrowia Bent Hoeie. Co oznacza to, że szczepionka AstraZeneca zostanie jedynie wypożyczona? Chodzi o sytuację, w której Norwegia po dodatkowych badaniach zdecyduje się jednak wznowić używanie tego preparatu. Wtedy szczepionki zostaną zwrócone.

NIE PRZEGAP: Wielka asteroida mknie na Ziemię! NASA podaje datę. To już w tę sobotę!

Warszawa szykuje się do otwarcia Centralnego Punktu Szczepień Powszechnych na stadionie Legii w Warszawie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze