We Wrocławiu stanie rzeźba, która... sama się zniszczy! [AUDIO]

2019-09-26 9:29 Patrycja Nawrocka
Obiekt Niemożliwy Wrocław
Autor: Weronika Abramczyk

Co jest niemożliwe w architekturze i czy architekci mogą to przezwyciężyć? Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” trzech wybitnych architektów, nauczycieli-mentorów, przedstawicieli trzech różnych pokoleń, spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze.

Wyobraźmy sobie katedrę gotycką zrobioną z papieru? Brzmi absurdalnie? Nie dla wrocławskiego Architekta Jerzego Łątki i jego studentów!

"Obiekt niemożliwy" we Wrocławiu architekta Jerzego Łatki z zespołem studentów, to instalacja która, w zgodzie z ekologicznym nurtem w architekturze, używa papieru, jako materiału organicznego i z zasady nie trwałego. Jerzy Łątka zainteresowany jest szczególnie architekturą dla osób pozbawionych dachu nad głową, ofiar katastrof czy wojen. Instalacja z papieru przy Muzeum Architektury we Wrocławiu to polemika z utrwalonym przez pokolenia architektów fetyszem trwałości, nieprzemijalności i niepotrzebnej pompatyczności – wobec obecnych wyzwań cywilizacyjnych liczy się możliwość recyklingu i szybkiego reagowania na społeczne potrzeby.

Kolejne dwie konstrukcje staną w Krakowie i Bytomiu.

Czytaj także: Życiorys jak z filmu sensacyjnego - we Wrocławiu powstał komiks o bohaterze Armii Krajowej

Konstrukcja jest paradoksem, ponieważ stworzona jest z nietrwałego materiału, a styl architektoniczny przypomina gotyk, który kojarzy się z długowiecznością. Co ciekawe, obiekt po kilku tygodniach sam się zdegraduje pod wpływem warunków atmosferycznych.

Obiekt stanie 11 października przed Muzeum architektury we Wrocławiu. To wszystko z okazji 25-lecia "Architektury-Murator". Event rozpocznie się o 18.00

O godzinie 19:30 w Muzeum Architektury zostanie wyświetlony film:

Rem Koolhaas – Starchitekt (REM: Rem Koolhaas Documentary) dokumentalny, USA 2016, reż. Tomas Koolhaas, 75 min.

Zapisy na film – info na facebooku Architektury.

Zobacz też: Hala Stulecia po remoncie! Sprawdź, co się zmieniło! [AUDIO, ZDJĘCIA]

Wiecej o wrocławskim "Obiekcie niemożliwym" w materiale Patrycji Nawrockiej: