Dolnośląscy terytorialsi rozpoczęli szkolenie. 113 ochotników złoży przysięgę na Rynku we Wrocławiu

2020-02-13 12:13 mar

Do pierwszego w historii 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolenia podstawowego przystąpiło 113 ochotników. Przez 16 dni na poligonie w Żaganiu będą uczyć się m.in. posługiwania bronią, zasad zachowania na polu walki i udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie zakończy się 23 lutego uroczystą przysięgą wojskową na wrocławskim Rynku.

W sobotę, 8 lutego, 113 ochotników z Dolnego Śląska przekraczyło bramę jednostki wojskowej przy ul. Hallera we Wrocławiu, rozpoczynając tym samym pierwsze w historii dolnośląskiej brygady szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Tzw „szesnastka”, bo tak potocznie nazywane jest to szkolenie, odbywa się na obiektach poligonu w Żaganiu.

- Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii - mówi dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Artur Barański. - Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią - najnowocześniejszą polską konstrukcją: karabinkiem MSBS Grot.

Wśród osób, które dołączyły do dolnośląskich „terytorialsów” są m.in. uczniowie i nauczyciele, którzy postanowili spędzić ferie z WOT, górnicy z zagłębia miedziowego, medycy, druhowie z OSP, wykładowcy uniwersyteccy oraz członkowie stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych.

Szkolenie podstawowe trwa 16 dni. Zakończy je uroczysta przysięga wojskowa na Rynku we Wrocławiu, którą „terytorialsi” złożą w niedzielę, 23 lutego. Dolnośląscy „terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym.

Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło się we wrześniu 2019 roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.