Przy dobrej pogodzie Geminidy da się zaobserwować już po zmierzchu

i

Autor: Brocken Inaglory/CCA-S A 3.0/wikimedia.org Przy dobrej pogodzie Geminidy da się zaobserwować już po zmierzchu

Geminidy 2018 we Wrocławiu. To ostatnia w tym roku okazja, by zobaczyć taki rój meteorów! [GDZIE OGLĄDAĆ?]

2018-11-19 17:14

Naprawdę warto spróbować obejrzeć spadające Geminidy, bo mają być jeszcze bardziej aktywne niż Perseidy. Jeśli trafi się dobra pogoda można liczyć na niezwykły spektakl na niebie. Będzie można obejrzeć do 130 świetlistych śladów w ciągu godziny!

Geminidy są o tyle wyjątkowe, że nie wywodzą się, jak większość rojów, z pozostawionych przez lecącą kometę drobin pyłu i lodu. Powstały w wyniku rozpadu planetoidy (3200) Phaethon. Regularnie wraca ona w okolice Słońca i stopniowo się rozpada pozostawiając za sobą pyłowy warkocz.

Kiedy oglądać Geminidy?

Rój jest widoczny na niebie w tym roku od 4 do 17 grudnia. Najlepiej jednak obserwować Geminidy w ich maksimum. Przypada ono w nocy z 13 na 14 grudnia.

Geminidy widoczne są od wczesnych godzin popołudniowych. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, a niebo bezchmurne powinno dać się je zaobserwować już od 17.00.

W dodatku będzie to właściwie ostatnia okazja do oglądania "spadających gwiazd" w tym roku. W okresie świąt Bożego Narodzenia na niebie pojawią się jeszcze Ursydy, ale częstotliwość ich pojawiania się na niebie jest niewielka i dostrzeżenie ich będzie bardzo trudne.

>>> Niezwykły hyperlapse pokazujący jak piękna jest Polska! Wrocław też jest w tym filmie! [WIDEO]

Gdzie we Wrocławiu oglądać Geminidy?

Miasto jest silnie oświetlone, idealnie byłoby wyjechać więc poza jego granice. W samym Wrocławiu najlepszym punktem do obserwacji będzie Rędzin, ewentualnie las Mokrzański, Opatowice. Las Osobowicki, Kłokoczyce czy południowy skraj lasu Pilczyckiego też nie są złym pomysłem.

Jak obserwować Geminidy?

Meteoryty będą wylatywać z punktu nazwanego radiantem. Umieszczony jest on w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Żeby zauważyć Geminidy trzeba więc skierować wzrok w kierunku południowo - wschodnim, czyli w stronę przeciwną do gwiazdozbioru Bliźniąt (jeśli potrafisz rozpoznać Oriona, to wiedz, że to właśnie gwiazdozbiór widoczny obok niego).

Czytaj także: Sylwester 2018/2019 na rynku we Wrocławiu [KTO WYSTĄPI, BICIE REKORDU EUROPY, WIDEO, AUDIO]

ZOBACZ TO WIDEO: