Jak zrozumieć lokalny rynek pracy?

i

Autor: Pracuj.pl

Jak zrozumieć lokalny rynek pracy?

2019-09-23 7:00

Zrozumienie lokalnego rynku pracy to klucz do prawidłowego funkcjonowania w jego strukturach, a co za tym idzie – znalezienia pracy. Co zrobić, aby zrozumieć lokalny rynek pracy i rządzące nim zasady?

Ustalenie odsetka bezrobotnych

Aby zrozumieć lokalny rynek pracy powinniśmy przeanalizować, ilu jest w nim bezrobotnych i dlaczego tak właśnie jest. W niewielkich miejscowościach odpowiedzialnych za taki stan rzeczy może być niewielki odsetek zakładów pracy, a także niski poziom wykształcenia. Z kolei w miastach akademickich poziom bezrobocia może być uzależniony od obecności studentów. Zajmują oni bowiem niektóre etaty w ramach stażów bądź praktyk. Poznając tego typu informacje możemy umiejscowić własną osobę, chociażby hipotetycznie, pomiędzy bezrobotnymi. Następnie warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście mamy te same problemy, co oni. Może się jednak okazać, iż w danym regionie bezrobocie jest bardzo niskie i nie pracuje jedynie ten, kto nie chce.

Jak zrozumieć lokalny rynek pracy?

i

Autor: Pracuj.pl

Wyszczególnienie lokalnych trendów na rynku pracy

Lokalny rynek pracy bywa specyficzny, m.in. pod względem pożądanych zawodów. Przykład mogą stanowić regiony turystyczne, gdzie najwięcej wolnych stanowisk dostępnych jest w usługach i turystyce. Ustalając tego typu trendy możemy o wiele łatwiej dostosować się do panujących warunków zatrudnienia. Pozwala to wybrać pożądany kierunek kształcenia bądź samorozwoju. W ustalaniu trendów może pomóc także przeglądanie lokalnych ofert pracy zamieszczanych np. na portalu Pracuj.pl. Dobrym rozwiązaniem w niewielkich miejscowościach jest zasięgnięcie opinii mieszkańców i oszacowanie potrzeb lokalnej społeczności.

Określenie możliwości rozwoju

Jeśli chcemy funkcjonować na lokalnym rynku pracy, warto zastanowić się nad możliwościami rozwoju. Może się bowiem zdarzyć, iż dana branża oferuje rozwój ograniczony i nie ma potencjału na najbliższe lata. Szczególnie cenne będą informacje od pracowników obecnie zatrudnionych i ich komentarz odnośnie tego, co oferuje im firma w ramach samorozwoju. Zwłaszcza niszowe zawody mogą okazać się bardzo trudne do wykonywania ze względu na niewielkie wsparcie środowiska. Warto zasięgnąć takich informacji również ze względu na fakt, iż mogą one być przydatne podczas potencjalnego otwarcia działalności gospodarczej. Jeśli się okaże, iż rozwój jest utrudniony bądź ograniczony, warto pomyśleć nad przekwalifikowaniem się bądź zdobywaniem wiedzy na własną rękę.